wtorek, 28 maja, 2024
Strona głównaPolskaBolesławiecTajemnice Relikwii Krzyża Świętego w Dolnym Śląsku

Tajemnice Relikwii Krzyża Świętego w Dolnym Śląsku

Relikwie Krzyża Świętego, na którym umarł Jezus Chrystus, są jednymi z najcenniejszych skarbów chrześcijaństwa. W Dolnym Śląsku wiele kościołów przechowuje te święte fragmenty, które przyciągają wiernych z całego kraju.

Wałbrzych i jego święte skarby

W Wałbrzychu, na Podzamczu, znajdują się relikwie drzewa Krzyża Świętego, które trafiły tam 23 lata temu. Dzięki staraniom biskupa Tadeusza Rybaka oraz proboszcza Andrzeja Raszpli, wierni mogą oddać cześć tym świętym fragmentom. Warto również wspomnieć, że w Wałbrzychu przechowywane są relikwie świętego Jana Pawła II.

Jelenia Góra i jej święty krzyż

W Jeleniej Górze relikwiarz z fragmentem Krzyża Świętego ma kształt krzyża i jest umieszczony nad tabernakulum w ołtarzu głównym. Jego autentyczność potwierdzona jest oryginalną pieczęcią Stolicy Apostolskiej.

Tajemnice Lubania

W Lubaniu znajduje się relikwiarz z relikwiami Krzyża Świętego, ale jego historia nie jest dokładnie znana. Historycy nie zbadali jeszcze, kiedy i dlaczego te relikwie trafiły do Lubania.

Bolesławiec i jego święte skarby

W Bolesławcu relikwie Krzyża Świętego zostały przywiezione ze Stolicy Apostolskiej w 1737 roku. Są one przechowywane w specjalnym relikwiarzu w kształcie krzyża.

Legnickie Pole i jego święta historia

W Legnickim Polu znajduje się kościół ufundowany przez świętą Jadwigę, która sprowadziła tam Benedyktynów z Czech i podarowała im relikwie Krzyża Świętego.

Odnalezienie Krzyża Świętego przypisuje się Świętej Helenie, która podzieliła go na trzy części i ofiarowała Jerozolimie, Rzymowi i Konstantynopolowi. Dzięki temu dzisiaj wierni na całym świecie mogą oddać cześć tym świętym fragmentom.

Podobne wiadomości

Popularne tematy