poniedziałek, 15 kwietnia, 2024
Strona głównaTechnikaTunery TV naziemnej – które urządzenie wybrać?

Tunery TV naziemnej – które urządzenie wybrać?

Telewizja naziemna cieszy się w Polsce wielką popularnością. Programy nadawane w ten sposób można oglądać bezpłatnie, praktycznie w każdej lokalizacji, korzystając z prostej anteny znacznie tańszej niż ta przeznaczona do odbioru telewizji satelitarnej. W związku z tym, że dostęp do telewizji naziemnej jest powszechny, informacje o zmianie sposobu jej nadawania wywołały wiele emocji. Przejście z sygnału DVB-T na DVB-T2 odbyło się już jakiś czas temu, ale nie wszyscy dostosowali się do nowych realiów. Posiadacze starszych telewizorów, żeby móc wciąż odbierać telewizją naziemną, potrzebują tunera (dekodera) przetwarzającego sygnał nowej generacji DVB-T2. Jeśli jesteś w tej grupie i jeszcze nie kupiłeś takiego urządzenia, zobacz poradnik, w jaki sposób wybrać odpowiedni model!

DVB-T2 – jak wybrać dekoder?

Tuner do telewizji naziemnej (DVB-T2) to proste i niedrogie urządzenie. Kupienie takiego sprzętu jest zdecydowanie tańsze niż wymiana telewizora, więc nikogo nie powinno dziwić, że tysiące ludzi zdecydowało się na taką przystawkę. Sprzęt wymaga podłączenia do telewizora i do gniazdka sieciowego, dlatego zazwyczaj umieszczane jest na stoliku pod TV lub na pobliskiej półce. Dekodery sprzedawane są razem z pilotem – to za jakiego pomocą należy zmieniać kanały i ustawienia na swoim telewizorze.

W związku z tym, że tunery DVB-T2 oferuje wielu producentów, trudno je od siebie odróżnić i wybrać optymalne rozwiązanie. Co będzie istotne przy porównywaniu propozycji? Oto lista najważniejszych cech!

  • Wymiary i waga – sam zdecyduj, czy wolisz kompaktowy model, który zajmie jak najmniej miejsca, czy preferujesz większy dekoder z czytelniejszym wyświetlaczem, którzy pokaże godzinę i inne przydatne informacje.
  • Wygodny pilot – ma znaczenie szczególnie w przypadku, gdy sprzęt ma obsługiwać osoba starsza. Seniorzy często preferują duże przyciski w kontrastowych barwach, żeby szybki i sprawnie posługiwać się pilotem także bez okularó
  • Dodatkowe funkcje – tuner DVB-T2 może nie tylko przetwarzać sygnał z telewizji naziemnej, ale również umożliwiać nagrywanie i odtwarzanie programów, mieć funkcję kontroli rodzicielskiej, zatrzymywania i przewijania obrazu, a także skalowania do wyższej rozdzielczości.

Jaki tuner DVB-T2 polecamy?

Wśród wielu modeli dekoderów, które cieszą się dobrymi opiniami, wytypowaliśmy trzy modele szczególnie godne uwagi.

– Tuner TV MANTA DVBT023pro – to ceniony model wyposażony w funkcję kontroli rodzicielskiej, a także port USB, który umożliwia podłączenia dodatkowego nośnika takiego jak pendrive czy dysk zewnętrzny z którego odtworzysz zapisane filmy i seriale.

– Tuner dekoder DVB-T2 BLOW 4625FHD H.265 – następny dekoder, który jest prosty i wygodny w obsłudze. Z podstawowych funkcji, takich jak zmiana głośności oraz przełączanie kanałów, można korzystać nawet bez pilota – odpowiednie przyciski znajdują się także na froncie obudowy. Jest tu także funkcja nagrywania oraz elektroniczny przewodnik po kanałach (EPG).

– Tuner TV TECHNISAT TerraBox T3  trzeci z naszych faworytów to model dopasowany także do starszych telewizorów, które zamiast wejścia HDMI mają port EURO-SCART. Oprócz tego na obudowie jest wejście USB do odtwarzania materiałów z nośników zewnętrznych. Dzięki elektronicznemu przewodnikowi po kanałach (EPG) można przeczytać opisy różnych programów z aktualnej ramówki.

Gdzie kupić tuner DVB-T2?

Omawiane tunery, podobnie jak telewizory, znajdziesz w sklepach z elektroniką. Zobacz dostępne dekodery DVB-T2 w sklepie MediaMarkt. Korzystając z zakupów online, można pozwolić sobie na wybór dowolnego urządzenia z dostawą do domu, bez względu na lokalizację.

Podobne wiadomości

Popularne tematy