piątek, 1 marca, 2024
Strona głównaReligiaŚwiatło Betlejemskie świeci w mroku historii: Refleksje na Boże Narodzenie 2023

Światło Betlejemskie świeci w mroku historii: Refleksje na Boże Narodzenie 2023

Boże Narodzenie to czas, który przynosi najpotężniejszy znak i przesłanie nadziei w świecie przyćmionym cieniami strachu i niepewności. W 2023 roku, Radio Watykańskie poprosiło liderów religijnych i szefów chrześcijańskich organizacji charytatywnych o refleksje na temat „Narodzenie Pańskie jest narodzeniem pokoju”. Dzisiejsza wiadomość pochodzi od o. Francesco Pattona, OFM, Kustosza Ziemi Świętej.

Pustka Betlejem: symbolika i znaczenie

W tym roku Grota Narodzenia w Betlejem jest pusta, podobnie jak ulice i place miasta. Kiedy Maryja i Józef przybyli, aby się zarejestrować, nie było nawet dla nich miejsca. Dzisiaj wszystkie pokoje w Betlejem są dostępne, czekając na zakończenie wojny, powrót pielgrzymów, na to, aby iluminacje i głosy świętujących dzieci ponownie rozjaśniły ulice miasta.

Nieodwołalność Bożego Narodzenia

W obliczu tych wydarzeń wielu zastanawia się, czy Boże Narodzenie zostało odwołane. Jednakże Boże Narodzenie już się wydarzyło i dzięki Bogu, nikt nie może tego anulować. Boże Narodzenie polega na tym, że Syn Boży wszedł raz na zawsze w naszą historię, stał się jednym z nas, został nam dany, nadał sens naszemu życiu i tym samym nas zbawił.

Światło w mroku historii

Możemy znajdować się w najgorszych i najtrudniejszych sytuacjach, w mroku historii, w mroku wojny i nienawiści, a jednak nawet jeśli ciemność nie przyjmuje światła, światło nadal świeci i nie może być ugaszone. Im bardziej jesteśmy pogrążeni w tej nocy, osobistej i zbiorowej, tym bardziej potrzebujemy, aby światło świeciło.

Nadzieja na nowy świat

Potrzebujemy, aby światło rozprzestrzeniało się wszędzie z tej groty, aby utrzymać nadzieję na nowy świat, zbawiony dzięki narodzeniu tego dziecka, Jezusa, Emmanuela, Boga z nami. W tym Bożym Narodzeniu, przytłoczonym ciemnością nienawiści i wojny, klękajmy przed pustą żłóbkiem, w którym Maryja położyła Dzieciątko Jezus po narodzeniu i owinęła Go w pieluszki, i uczynijmy swoją modlitwę św. Jana Pawła II.

Modlitwa o pokój i nadzieję

„Wysusz łzy dzieci, o Dziecię Jezusie. Głaszcz chorych i starszych, nakłoń ludzi do złożenia broni i objęcia się w uniwersalnym uścisku pokoju. Zapraszaj ludzi, o miłosierny Jezusie, do burzenia murów stworzonych przez nędzę i bezrobocie, przez niewiedzę i obojętność, przez dyskryminację i nietolerancję. To Ty, o Boskie Dziecię z Betlejem, nas zbawiasz, wyzwalając nas od grzechu. Jesteś prawdziwym i jedynym Zbawicielem, którego ludzkość tak często szuka. Boże pokoju, darze pokoju dla całej ludzkości, przyjdź i zamieszkaj w sercu każdej osoby i każdej rodziny. Bądź naszym pokojem i naszą radością. Amen.”

Podobne wiadomości

Popularne tematy