poniedziałek, 3 czerwca, 2024
Strona głównaPolskaGorzów WielkopolskiPeregrynacja obrazu świętej Weroniki Guliani w Gorzowie

Peregrynacja obrazu świętej Weroniki Guliani w Gorzowie

W Gorzowie Wielkopolskim, parafianie kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski włączyli się w niezwykłe wydarzenie religijne – peregrynację obrazu świętej Weroniki Guliani. Ta inicjatywa, łącząca wiarę z tradycją, staje się ważnym elementem życia duchowego mieszkańców.

Święta Weronika Guliani – mistyczka i inspiracja

Święta Weronika Guliani, włoska mistyczka żyjąca na przełomie XVII i XVIII wieku, znana jest z daru krwawiących stygmatów. Choć w Polsce nie jest szeroko znana, w Gorzowie jej postać zyskała szczególne znaczenie. Parafianie kościoła przy ul. Żeromskiego od lat pielęgnują pamięć o tej świętej.

Peregrynacja – wiara wędrująca po domach

Ks. Tomasz Sałatka, kustosz Sanktuarium Świętej Weroniki, wpadł na pomysł stworzenia tryptyku podróżnego. Od domu do domu, każdego dnia do świąt Bożego Narodzenia, obraz świętej będzie zmieniał lokalizację, wędrując po domach wiernych. Inicjatywa ta spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem parafian.

Twórcy dzieła – rzemieślnicy wiary

Dzieło tryptyku zostało wykonane przez lokalnych artystów – Stanisława Tomaszewskiego, który wyrzeźbił tryptyk, oraz Ewę Szlempo, autorkę ikony. Ich praca stanowi nie tylko artystyczny, ale i duchowy wkład w życie wspólnoty.

Tradycja i nowoczesność – przyszłość peregrynacji

Ks. Sałatka ma nadzieję, że w przyszłym roku tryptyk będzie wędrował nie tylko po domach parafian, ale także po całym dekanacie, a nawet poza granice Gorzowa. Ta rzadko spotykana tradycja ma szansę stać się ważnym elementem lokalnej kultury religijnej.

Peregrynacja obrazu św. Weroniki Guliani w Gorzowie stanowi piękny przykład połączenia wiary, tradycji i wspólnoty. Jest to wydarzenie, które nie tylko umacnia duchowość mieszkańców, ale także łączy ich wokół wspólnych wartości i historii.

Podobne wiadomości

Popularne tematy