W Nikaragui narasta niepokój związany z przestrzeganiem praworządności i podstawowych wolności obywatelskich. Ostatnie wydarzenia, w tym zawieszenie misji Międzynarodowego Czerwonego Krzyża, rzucają cień na przyszłość demokratycznych instytucji w tym kraju.
Zaostrzenie represji
Zgodnie z informacjami przedstawionymi przez Zastępcę Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka, Nada Al-Nashif, w Nikaragui dochodzi do naruszeń praworządności, szczególnie w zakresie podstawowych wolności. Władze w Managui kontynuują prześladowania osób, które mogą przyczynić się do alternatywnej wizji życia publicznego, w tym liderów politycznych, liderów rdzennych społeczności, członków Kościoła katolickiego, aktywistów i dziennikarzy.
Zamknięcie misji Czerwonego Krzyża
W kontekście tych wydarzeń, Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża (MKCK) ogłosił zamknięcie swojej misji humanitarnej w Nikaragui na wniosek rządu Managui. Decyzja ta nastąpiła po tym, jak w maju parlament Nikaragui, kontrolowany przez Front Sandinistów Daniela Ortegi, jednogłośnie zatwierdził rozwiązanie działalności Czerwonego Krzyża, oskarżając go o naruszenie neutralności podczas protestów antyrządowych.
Mimo tych wyzwań, regionalne przedstawicielstwo MKCK dla Meksyku i Ameryki Środkowej wyraziło gotowość do wznowienia dialogu i działań humanitarnych w Nikaragui. Sytuacja w kraju pozostaje jednak niepewna, a ograniczenia przestrzeni obywatelskiej i przypadki arbitralnych zatrzymań nadal budzą poważne obawy.