wtorek, 28 maja, 2024
Strona głównaReligiaCaritas Internationalis wzywa do natychmiastowego zawieszenia broni w Ziemi Świętej

Caritas Internationalis wzywa do natychmiastowego zawieszenia broni w Ziemi Świętej

Caritas Internationalis, globalna katolicka konfederacja charytatywna, w swoim oświadczeniu zatytułowanym “Teraz jest czas na pokój”, apeluje o zawieszenie broni w Ziemi Świętej. Organizacja ta wzywa do nieograniczonego dostępu humanitarnego dla 2,3 miliona ludzi w Gazie, jednocześnie apelując o uwolnienie wszystkich zakładników.

Apel o zawieszenie broni

W oświadczeniu wydanym 10 listopada, Caritas Internationalis podkreśla, że “miesiąc po ataku Hamasu na Izrael, reakcji tego ostatniego i wynikłej z tego wojny, Caritas Internationalis wzywa obie strony do zaprzestania ognia, ochrony ludności, zapewnienia dostępu humanitarnego, przestrzegania prawa międzynarodowego i uwolnienia wszystkich zakładników”.

Świętość życia ludzkiego

Sekretarz Generalny Alistair Dutton stwierdza, że “poprzez naszą wspólną ludzkość, każde życie ludzkie jest równie święte i żadne nie może być traktowane jako niezbędne straty uboczne”. Podkreśla on, że należy przestrzegać prawa humanitarnego międzynarodowego, co obejmuje rozróżnianie między cywilami a kombatanatami.

Pilna potrzeba pomocy humanitarnej

Caritas Internationalis ponawia apel o nieograniczony dostęp humanitarny, aby dotrzeć do 2,3 miliona osób w oblężonej Gazie, cierpiących z braku wody, żywności, lekarstw i paliwa. Oświadczenie potępia również szybko pogarszającą się sytuację na Zachodnim Brzegu, gdzie życie i środki do życia cywilów są coraz bardziej zagrożone z powodu napięć.

Prawo do pomocy humanitarnej

Alistair Dutton podkreśla, że “wszyscy ludzie w Ziemi Świętej mają prawo do otrzymania pomocy humanitarnej, a wszystkie strony konfliktu muszą przestrzegać swoich zobowiązań, aby to zapewnić”.

Jedność w modlitwie o pokój

Na zakończenie oświadczenia dodano, że “Konfederacja Caritas dołącza do papieża Franciszka i przedstawicieli lokalnych Kościołów w wezwaniu do pokoju” i łączy się “w modlitwach z ludźmi wszystkich wyznań, którzy modlą się o pokój, zrozumienie i pojednanie oraz o trwałą, sprawiedliwą przyszłość dla wszystkich ludów w Ziemi Świętej i regionie Bliskiego Wschodu”.

“Teraz jest czas na pokój” – konkluduje Alistair Dutton. Caritas Internationalis to konfederacja ponad 160 organizacji członkowskich działających u podstaw na całym świecie. Członkowie łączą się, aby zapewnić pomoc humanitarną w nagłych wypadkach i wsparcie rozwojowe tam, gdzie jest to najbardziej potrzebne, pracując jednocześnie lokalnie w swoich regionach. Caritas jest “pomocną dłonią” Kościoła katolickiego, wspierającą ubogich, wrażliwych i wykluczonych, niezależnie od rasy czy religii, w budowaniu świata opartego na braterstwie i solidarności.

Podobne wiadomości

Popularne tematy