piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaReligiaSprawa cywilna dotycząca zarzutów o nadużycia kardynała Pella pozwolona do kontynuacji przeciwko...

Sprawa cywilna dotycząca zarzutów o nadużycia kardynała Pella pozwolona do kontynuacji przeciwko kościołowi w Australii

Sąd w Australii pozwolił w piątek na kontynuację sprawy cywilnej przeciwko archidiecezji katolickiej dotyczącej zarzutów o nadużycia seksualne wobec zmarłego kardynała George’a Pella.

Decyzja sądu stanu Victoria

Sąd Apelacyjny stanu Victoria w Melbourne odmówił rozpatrzenia wyzwania kościoła wobec orzeczenia sędziego, że ojciec, zidentyfikowany w dokumentach sądowych jako RWQ, miał prawo dochodzić odszkodowania za szok nerwowy, który doznał, dowiedziawszy się o zarzutach, że jego syn został nadużywany.

Historia kardynała Pella

Pell był trzecim co do ważności duchownym w Watykanie, gdy został skazany w 2018 roku za seksualne nadużycia wobec dwóch 13-letnich chłopców śpiewających w chórze w katedrze w Melbourne w 1996 roku, kiedy Pell był arcybiskupem. Pell spędził 13 miesięcy w więzieniu, zanim skazanie zostało uchylone w apelacji. Twierdził o swojej niewinności aż do śmierci w Rzymie w styczniu.

Zarzuty i skutki dla rodziny

Ojciec obwinia rzekome nadużycia za używanie przez syna nielegalnych narkotyków od 14. roku życia i śmiertelne przedawkowanie heroiny w wieku 30 lat w 2014 roku. Ocalały chłopiec z chóru zeznał, że postanowił zgłosić Pella na policję w 2015 roku po pogrzebie przyjaciela. Zmarły mężczyzna najwyraźniej nikomu nie powiedział o zarzucie.

Pozew przeciwko archidiecezji Melbourne

Ojciec pozywa Katolicką Archidiecezję Melbourne i spadek po Pellu w Sądzie Najwyższym stanu Victoria. Kościół argumentował, że ojciec nie miał prawa pozywać, ponieważ był tzw. wtórną ofiarą, która osobiście nie była nadużywana.

Oświadczenie prawnika ojca

Prawnik ojca, Gabrielle Verhagen, powiedziała w oświadczeniu, że kościół powinien robić wszystko, co w jego mocy, aby rekompensować ofiary, zamiast umywać ręce od odpowiedzialności.

Decyzja sądu apelacyjnego

Pozwalając na rozprawę, sędziowie sądu apelacyjnego orzekli, że podstawy apelacji kościoła nie miały wystarczających perspektyw powodzenia, aby uzasadnić dalsze rozważania.

Zarzuty ojca

Ojciec twierdzi, że doznał szoku nerwowego, będąc informowanym przez policję w 2015 roku o zarzutach przeciwko Pellowi. Ojciec twierdzi, że ponósł straty finansowe z powodu wydatków medycznych i utraty zdolności zarobkowej z powodu cierpienia na kilka schorzeń psychicznych. Ojciec twierdzi również, że kościół jest odpowiedzialny za jego uraz i rzekome nadużycia syna.

Standard dowodowy w australijskich sądach cywilnych

Standard dowodowy dla zarzutów o nadużycia w australijskich sądach cywilnych jest niższy niż w systemie sądowym karnym, gdzie był sądzony Pell.

Odpowiedź od prawników ocalałego chłopca z chóru

AP zapytało w piątek prawników ocalałego byłego chłopca śpiewającego w chórze, czy podjął działania cywilne przeciwko kościołowi, ale nie otrzymało jeszcze odpowiedzi.

Podobne wiadomości

Popularne tematy