wtorek, 28 maja, 2024
Strona głównaReligiaGaza: UNESCO wzywa do natychmiastowego zaprzestania ataków na szkoły

Gaza: UNESCO wzywa do natychmiastowego zaprzestania ataków na szkoły

UNESCO wyraża głębokie zaniepokojenie wpływem trwających działań wojennych w Strefie Gazy na uczniów i profesjonalistów edukacyjnych, podkreślając potrzebę ochrony placówek edukacyjnych.

Ataki na placówki edukacyjne

W obliczu trwających bombardowań w Strefie Gazy, UNESCO podkreśla swoje zaniepokojenie wpływem na uczniów i profesjonalistów edukacyjnych, stwierdzając, że “Organizacja wzywa do ochrony placówek edukacyjnych, które często służą jako schronienia dla ludności, i przypomina, że ich atakowanie lub wykorzystywanie do celów wojskowych stanowi naruszenie prawa międzynarodowego.”

Eskalacja od 7 października

Od 7 października edukacyjna infrastruktura doznała ogromnych strat. UNESCO podkreśla, że “od 7 października ponad 200 szkół zostało uszkodzonych – około 40% ogólnej liczby szkół w Strefie Gazy – około czterdziestu z nich bardzo poważnie, według danych UNICEF.”

Rezolucja 2601

UNESCO podkreśla swoje zaangażowanie w przestrzeganie międzynarodowego prawa humanitarnego, odnosząc się do Rezolucji 2601, przyjętej w 2021 roku przez Radę Bezpieczeństwa ONZ, która “stanowczo potępia trwające ataki oraz groźby ataków, które są sprzeczne z międzynarodowym prawem humanitarnym przeciwko szkołom i cywilom związanym ze szkołami, w tym dzieciom i nauczycielom.”

Straty wśród pracowników UNRWA

Wpływ trwającego kryzysu jest niszczycielski. UNESCO uznaje znaczące straty poniesione przez Biuro Pomocy i Prac dla Palestyńskich Uchodźców na Bliskim Wschodzie (UNRWA). “Wśród wielu cywilnych ofiar w Gazie jest 53 pracowników UNRWA, głównego dostawcy edukacji w Strefie Gazy. Większość z tych pracowników to nauczyciele i edukatorzy.”

W miarę jak sytuacja w Gazie nadal się rozwija, UNESCO ponawia swoje wezwanie do natychmiastowego zaprzestania ataków na szkoły i ochrony edukacji zgodnie z prawem międzynarodowym. Jak podkreśla UNESCO, prawo do edukacji jest podstawowym prawem człowieka i musi być zachowane dla dobra dzieci regionu i przyszłości Strefy Gazy.

Podobne wiadomości

Popularne tematy