piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaPrawoZmiany w prawie pracy 2022 - 10 zmian

Zmiany w prawie pracy 2022 – 10 zmian

  • Każdemu pracownikowi będzie przysługiwało 5 dni bezpłatnego urlopu opiekuńczego
  • Okres próbny nie może trwać dłużej niż 3 miesiące
  • Pracodawca rodziców dzieci do 4 roku życia nie będzie mógł odmówić pracy zdalnej

Coraz częściej możemy usłyszeć o tzw. work-life-balance w kontekście pracy i życia osobistego. Jest to bardzo duża i przede wszystkim pozytywna zmiana dla wszystkich pracowników. Szczególnie powinni zainteresować się nim rodzice, ponieważ nowy kodeks pracy w 2022 ma wprowadzić wiele udogodnień właśnie dla nich. Jakie konkretnie będą to zmiany i kiedy możemy się ich spodziewać?

Urlopy pracownicze

Nie da się ukryć, że temat urlopów pracowniczych cieszy się zawsze dużym zainteresowaniem. Każdego ucieszy możliwość wzięcia dodatkowych dni wolnych od pracy. Warto jednak wspomnieć, że zmiany w prawie pracy w 2022 nie obejmują zwiększenia wymiaru urlopu wypoczynkowego, ale stworzenie dwóch nowych rodzajów urlopu. Dodatkowo w nowym kodeksie pracy pojawią się nowe zapisy dotyczące urlopu rodzicielskiego. 

Urlop opiekuńczy

Ten typ urlopu na pierwszy rzut oka może kojarzyć się z opieką nad chorym dzieckiem, ale nie warto go z tym mylić. Urlop opiekuńczy jest nowym rodzajem urlopu i będzie można go wziąć nie tylko ze względu na dziecko, ale również rodzica czy małżonka. Ważne jest tutaj to, żeby członek rodziny mieszkał z nami w tym samym gospodarstwie domowym. Każdemu pracownikowi będzie przysługiwało 5 dni urlopu opiekuńczego. Niestety będzie on bezpłatny, przez co prawdopodobnie nie będzie cieszył się dużym zainteresowaniem.

Urlop z tytułu siły wyższej

Kolejny nowy urlop, który będzie należał się pracownikom po wprowadzeniu nowego kodeksu pracy. Urlop w wymiarze 2 dni w ciągu roku będzie płatny w 50%. Skorzystać z niego będzie można w sytuacji pilnej choroby albo po wypadku członka rodziny.

Czytaj również: Zmiany w kodeksie pracy 2024

Urlop rodzicielski – zmiany w 2022

Najważniejsze będą tutaj dwie zmiany. Po pierwsze, urlop rodzicielski zostanie wydłużony o 9 tygodni. Po drugie, będzie musiał być wykorzystany przez obojga rodziców. Oznacza to, że nawet jeśli cały urlop rodzicielski chciałaby wykorzystać matka dziecka, to przynajmniej 9 tygodni musi przypaść ojcu. Do tej pory jeden rodzic mógł się zrzec urlopu na rzecz drugiego, ale po wprowadzeniu nowego kodeksu pracy, nie będzie to możliwe.

Kodeks pracy – wynagrodzenie

Zmiany w kodeksie pracy, które dotyczą wynagrodzenia, to kolejna sprawa, która interesuje duży odsetek pracowników. Niestety nie mamy tutaj dobrych wiadomości. Nowy kodeks pracy nie wprowadza znaczących zmian w wynagrodzeniach pracowniczych. Dodatkowo, pracownicy, którzy zdecydują się na skorzystanie z urlopu opiekuńczego muszą być świadomi, że za dni urlopowe nie otrzymają wynagrodzenia.

Zmiany w prawie pracy w 2022 – okres próbny

Tą zmianą powinny zainteresować się wszystkie osoby, które mają w planach zmianę pracy w najbliższym czasie. Nowy kodeks pracy wpłynie również na sposób tworzenia umów o pracę na okres próbny. Prawo pracy mówi, że ten typ zatrudnienia nie może trwać dłużej niż 3 miesiące. Do tej pory istniały dwa wyjątki od reguły. Po pierwsze, pracownik mógł otrzymać drugą umowę na okres próbny, kiedy zmieniało się jego stanowisko. Po drugie, jeśli minęły co najmniej 3 lata od rozwiązania umowy. Po wprowadzeniu zmian w prawie pracy, będzie można przedłużyć umowę na okres próbny tylko jeśli zmieni się rodzaj wykonywanej pracy. Drugi wyjątek zostanie usunięty.

Nowy kodeks pracy – wypowiedzenie

Zmiany w prawie pracy w 2022 obejmą również sposób wypowiadania umów na czas określony przez pracodawcę. Większości pracowników zależało na otrzymaniu umowy na czas nieokreślony, ponieważ pracodawca nie może wypowiedzieć jej bez powodu. Zgodnie z nowym kodeksem pracy taka sama sytuacja będzie przy umowach na czas określony. Nie da się ukryć, że jest to bardzo pozytywna zmiana na korzyść pracowników.

Praca zdalna

Czyli coś, na co czekało sporo osób. Zmiany w prawie pracy sprawią, że w kodeksie pojawi się pojęcie pracy zdalnej. Będziemy mogli znaleźć tam informacje, że pracownik może pracować całkowicie zdalnie, ale również w formie hybrydowej. To nie jest jednak wszystko, co powie nam nowy kodeks pracy. Bardzo ważna zmiana nastąpi dla rodziców dzieci do 4 roku życia, którym pracodawca nie będzie mógł odmówić pracy zdalnej.

Prawa pracownika – rodzice

Duża zmiana w kodeksie pracy będzie dotyczyła rodziców dzieci do lat 8. Nie da się ukryć, że pogodzenie pracy z wychowaniem młodszych dzieci nie należy do najłatwiejszych. Właśnie z tego powodu w nowym kodeksie pracy w 2022 pojawi się możliwość wprowadzenia elastycznej pracy dla rodziców dzieci do 8 roku życia. W zależności od rodzaju wykonywanej pracy może to być między innymi zastosowanie przerywanego lub ruchomego czasu pracy, wprowadzenie systemu pracy weekendowej albo skrócenie tygodnia pracy. Jeśli jest taka możliwość, to nie wyklucza się telepracy. W ostateczności rodzice będą mogli obniżyć wymiar czasu pracy. Pracownicy, którzy będą chcieli skorzystać z elastycznej pracy, będą musieli złożyć pisemny wniosek co najmniej 21 dni przed planowanym rozpoczęciem elastycznej pracy. Pracodawca będzie musiał odpowiedzieć na niego w ciągu maksymalnie 7 dni i w przypadku odmowy konieczne będzie uzasadnienie.

Zmiany w prawie pracy – szkolenie

Zmiany w kodeksie pracy pojawiają się tak często, że nie trudno jest się w tym wszystkim pogubić. Dobrym pomysłem może być wzięcie udziału w szkoleniu z tego tematu, w szczególności jeśli potrzebujemy aktualnej wiedzy w codziennej pracy. Oprócz poznania wszystkich zmian w prawie pracy, eksperci mogą rozwiać wszelkie wątpliwości związane z nowelizacją. Aktualnie prowadzonych jest wiele szkoleń zarówno w formie stacjonarnej, jak i online. Jeśli pracujecie w kadrach to warto znaleźć takie, które skupi się nie tylko na zmianach w prawie pracy, ale również otrzymacie informacje na temat zmian w dokumentach dla pracowników. Wejście w życie nowego kodeksu pracy sprawi, że pracownik będzie musiał otrzymać od pracodawcy jeszcze więcej dokumentów z informacjami na temat zatrudnienia.

Nowy kodeks pracy – kiedy pojawi się nowelizacja?

Mimo, że zmiany w prawie pracy powinny zacząć obowiązywać od 1 sierpnia 2022 r., to wciąż nie zostały one wprowadzone. Najczęściej można usłyszeć głosy, że realna data, kiedy nowy kodeks pracy zacznie obowiązywać, to 1 stycznia 2023 r. Trzymamy kciuki, żeby faktycznie tak się stało, ponieważ znajduje się w nim wiele pozytywnych zmian.

Źródła:

  1. https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20220001510
Podobne wiadomości

Popularne tematy