piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaReligiaPapież: Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie były "pięknym" doświadczeniem

Papież: Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie były “pięknym” doświadczeniem

Wrażenia z Lizbony

Podczas konferencji prasowej w samolocie z Lizbony, Papież Franciszek z entuzjazmem opowiedział o swoim doświadczeniu z setkami tysięcy młodych ludzi, którzy wzięli udział w Światowych Dniach Młodzieży 2023. Papież był bardzo pozytywnie zaskoczony ogromnym uczestnictwem i entuzjazmem młodych ludzi w Lizbonie oraz doskonałą organizacją wydarzenia. „Dla mnie to było piękne!”, powiedział dziennikarzom podczas konferencji prasowej po wizycie.

Potrzeba towarzyszenia młodzieży

Komentując fakt, że ponad milion młodzieży wzięło udział w ŚDM w zeszłym tygodniu, Papież zauważył: „są religijni, szukają wiary nieagresywnej, nieartystycznej, nielegalistycznej, spotkania z Jezusem Chrystusem”. Mimo że niektórzy mogą twierdzić, że młodzi ludzie dzisiaj nie zawsze przestrzegają zasad moralnych, Papież Franciszek podkreślił, że wszyscy popełniamy błędy, ale Pan zawsze na nas czeka, bo jest miłosierny.

Kościół otwarty dla wszystkich, ale z pewnymi zasadami

W rozmowie Papież mówił również o swoim zdrowiu, cichej modlitwie o pokój w Fatimie, nadużyciach seksualnych i nadchodzącej wizycie w Marsylii we Francji. Na pytanie dziennikarza o to, czy Kościół naprawdę jest otwarty dla wszystkich, Papież Franciszek podkreślił, że Kościół katolicki przyjmuje wszystkich i ma obowiązek towarzyszyć im na drodze duchowej, ale w ramach swoich zasad.

Wszechstronne podejście do nadużyć

Papież Franciszek został również zapytany o prywatne spotkanie z grupą ofiar nadużyć w Lizbonie oraz o jego opinię na temat polityki portugalskich biskupów w zakresie zwalczania nadużyć seksualnych w Kościele. Papież stwierdził, że wszystkie formy nadużyć wobec nieletnich i osób narażonych na nie, zarówno seksualnych, jak i innych, muszą być rozpatrywane zarówno przez Kościół, jak i społeczeństwo.

Eksploatacja migrantów to przestępstwo

Na koniec francuski dziennikarz zapytał Papieża Franciszka o jego nadchodzącą wizytę w francuskim porcie Marsylia i powód, dla którego nigdy nie odwiedził Francji jako kraju. Papież wyjaśnił, że głównym celem wizyty jest udział w międzynarodowej konferencji organizowanej przez archidiecezję, na której biskupi i przywódcy religijni z regionu Morza Śródziemnego będą dyskutować m.in. o problemie imigracji.

Podobne wiadomości

Popularne tematy