sobota, 2 marca, 2024
Strona głównaReligiaPapież Franciszek zakłada 'Komisję Nowych Męczenników - Świadków Wiary'

Papież Franciszek zakłada ‘Komisję Nowych Męczenników – Świadków Wiary’

W związku z Jubileuszem 2025 roku, Papież Franciszek postanowił utworzyć grupę roboczą przy Dikasterii ds. Spraw Świętych, aby sporządzić katalog wszystkich chrześcijan – nie tylko katolików – którzy przelali swoją krew, wyznając Chrystusa w ostatnim ćwierćwieczu.

Papież Franciszek wydał w środę, 5 lipca, list, w którym ogłosił powstanie Dikasterii ds. Spraw Świętych “Komisji Nowych Męczenników – Świadków Wiary”, w związku z Jubileuszem 2025 roku. Celem grupy roboczej będzie sporządzenie katalogu wszystkich chrześcijan, którzy przelali swoją krew, wyznając Chrystusa i dając świadectwo Ewangelii.

“Męczennicy w Kościele,” napisał Papież, “są świadkami nadziei, która płynie z wiary w Chrystusa i pobudza do prawdziwej miłości. Nadzieja utrzymuje żywą głęboką przekonanie, że dobro jest silniejsze od zła, ponieważ Bóg w Chrystusie pokonał grzech i śmierć.”

Komisja będzie kontynuować poszukiwania Świadków Wiary w tym pierwszym ćwierćwieczu stulecia i będzie kontynuować to w przyszłości. Prace te rozpoczęły się podczas Roku Jubileuszowego 2000.

“Męczennicy,” kontynuował Papież, “towarzyszyli życiu Kościoła w każdej epoce i kwitną jako ‘dojrzałe i doskonałe owoce winnicy Pana’ nawet dzisiaj… Męczenników jest więcej w naszych czasach niż w pierwszych wiekach: są to biskupi, księża, konsekrowani mężczyźni i kobiety, świeccy i rodziny, którzy w różnych krajach świata, darując swoje życie, złożyli najwyższy dowód miłości.”

Papież Franciszek napisał dalej, że “nawet w tych naszych czasach, w których jesteśmy świadkami zmiany ery, chrześcijanie nadal pokazują, w kontekstach wielkiego ryzyka, żywotność Chrztu, który nas łączy. Wielu, mimo świadomości niebezpieczeństw, które ich czekają, manifestuje swoją wiarę lub uczestniczy w niedzielnej Eucharystii. Inni giną w trakcie niesienia pomocy w miłości bliźniemu, opiekując się tymi odrzuconymi przez społeczeństwo, pielęgnując i promując dar pokoju i moc przebaczenia. Jeszcze inni są cichymi ofiarami, jako jednostki lub grupy, przewrotów historii. Wszystkim im jesteśmy winni wielki dług i nie możemy o nich zapomnieć.”

Praca Komisji umożliwi zatem postawienie obok męczenników, oficjalnie uznanych przez Kościół, udokumentowanych świadectw “tych naszych braci i sióstr, w ramach szerokiego panoramy, w której jednogłośnie rozbrzmiewa głos męczenników chrześcijan.”

Komisja będzie korzystać z “aktywnego wkładu” poszczególnych Kościołów, instytutów religijnych i wszystkich innych rzeczywistości chrześcijańskich.

“W świecie, gdzie czasami wydaje się, że zło przeważa,” Papież zakończył, “jestem pewien, że opracowanie tego Katalogu, również w kontekście zbliżającego się Jubileuszu, pomoże wierzącym odczytać powody dla życia i dobra.”

Podobne wiadomości

Popularne tematy