piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaReligiaPrzywódcy Kościoła w Afryce Zachodniej przeciwko interwencji wojskowej w Nigrze

Przywódcy Kościoła w Afryce Zachodniej przeciwko interwencji wojskowej w Nigrze

Przywódcy katolickich zakonów religijnych oraz biskupi z Togo wyrażają sprzeciw wobec proponowanej interwencji wojskowej w Nigrze, twierdząc, że zbrojne próby obalenia przywódców zamach stanu tylko jeszcze bardziej destabilizują cały region.

Potrzeba negocjacji

W oświadczeniu udostępnionym tej tygodniowej agencji informacyjnej Aci Africa, członkowie Regionalnej Konferencji Głównych Przełożonych Afryki Zachodniej (RECOMSWA) podkreślili apel Regionalnej Konferencji Biskupiej Afryki Zachodniej (RECOWA-CERAO) do Wspólnoty Gospodarczej Państw Afryki Zachodniej (ECOWAS) o poszukiwanie innych form interwencji w rozwiązaniu kryzysu, zaczynając od negocjacji.

Ryzyko dalszej destabilizacji w Afryce Zachodniej

Echa obaw RECOWA-CERAO, przywódcy religijni Afryki Zachodniej potwierdzili, że interwencja wojskowa tylko jeszcze bardziej destabilizowałaby cały region, który od 2011 roku doświadczał rosnącej niestabilności po upadku reżimu Muammara Kaddafiego w Libii.

Solidarność z ludem nigerskim

„Ludzie Nigru i subregionu potrzebują pokoju! Suwerenność leży w rękach ludzi i muszą oni być ostatecznymi beneficjentami swoich zasobów danej przez Boga. Nie dodawajmy do nieszczęść ludu nigerskiego,” powiedzieli.

Biskupi z Togo wyrażają solidarność z ludem Nigru

Biskupi z Togo również wyrazili solidarność z ludem Nigru. W oświadczeniu wydanym w poniedziałek, 14 sierpnia, wezwali do „sumienia i poczucia odpowiedzialności decydentów politycznych”. W oświadczeniu biskupi z Togo wzywali przywódców politycznych do „faworyzowania, za wszelką cenę, dyplomatycznego ścieżki negocjacji, dialogu i mediacji” w poszukiwaniu rozwiązania kryzysu.

Podobne wiadomości

Popularne tematy