wtorek, 28 maja, 2024
Strona głównaReligiaPatriarchowie Pizzaballa i Bartłomiej wyrażają ubolewanie z powodu nalotu na prawosławną cerkiew...

Patriarchowie Pizzaballa i Bartłomiej wyrażają ubolewanie z powodu nalotu na prawosławną cerkiew w Gazie

W odpowiedzi na izraelski nalot w pobliżu Kościoła św. Porfiriego w Gazie, który zabił co najmniej 18 osób, Łaciński Patriarcha Jerozolimy oraz Ekumeniczny Patriarcha Konstantynopola wyrażają swoją bliskość i wsparcie dla Greckiego Patriarchatu Prawosławnego.

Reakcja kardynała Pierbattisty Pizzaballa

Łaciński Patriarcha Jerozolimy, kardynał Pierbattista Pizzaballa, wyraził swój smutek i ból dla ofiar nalotu, który uderzył w kompleks Kościoła św. Porfiriego w Gazie. Nalot spowodował zawalenie się budynku obok kościoła, w którym schroniło się około 400 osób, głównie chrześcijan.

“Ból tych rodzin, które cierpią od dłuższego czasu, jest ogromny i jesteśmy z nimi. Modlimy się, aby ta sytuacja jak najszybciej się zakończyła,” powiedział kardynał Pizzaballa włoskiej katolickiej telewizji TV2000.

Solidarność od Patriarchy Bartłomieja

W piątek rano Ekumeniczny Patriarcha Bartłomiej I z Konstantynopola odbył rozmowę telefoniczną z Greckim Patriarchą Prawosławnym Jerozolimy, Teofilem III, aby wyrazić swoje kondolencje dla ofiar i życzenia szybkiego powrotu do zdrowia dla rannych.

Potępienie nalotów przez Kościoły

Wielu przywódców kościelnych, w tym Światowa Rada Kościołów (WCC), stanowczo potępiło oba naloty. Arcybiskup Canterbury, Justin Welby, który odwiedza Jerozolimę, by okazać solidarność z anglikanami po eksplozji w szpitalu Al-Ahli, napisał w piątek na X (dawniej Twitter): “Dołączam do mojego brata w Chrystusie, Patriarchy Teofila III, w przerażeniu i żałobie, że kompleks Prawosławnego Kościoła w Gazie został uderzony tej nocy.”

Ochrona miejsc kultu i szpitali

Moderator WCC, biskup Heinrich Bedford-Strohm, stwierdził, że WCC traktuje to wezwanie bardzo poważnie i wezwał izraelski rząd i wojsko, aby powstrzymali się od działań zagrażających życiu niewinnych cywilów w chronionym miejscu, takim jak szpital. “Szpitale są chronione na mocy prawa międzynarodowego,” powiedział Bedford-Strohm. “Każdy atak na nie byłby zbrodnią wojenną.”

Podobne wiadomości

Popularne tematy