wtorek, 20 lutego, 2024
Strona głównaReligiaPapież na Mszy Świętej: Dziadkowie i młodzi 'rozwijają się razem' w owocnej...

Papież na Mszy Świętej: Dziadkowie i młodzi ‘rozwijają się razem’ w owocnej wymianie

Trzeci Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych

Papież Franciszek przewodniczył Mszy Świętej w Trzeci Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych, chwaląc międzypokoleniową wymianę jako sposób na nauczenie się piękna życia i wzmocnienie życia Kościoła. Kościół obchodził 3. Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych w niedzielę, a Papież Franciszek przewodniczył Mszy Świętej w Bazylice św. Piotra dla około 8 000 starszych osób z całych Włoch.

Temat tego roku

Tematem tegorocznej edycji Światowego Dnia jest “Jego miłosierdzie jest z pokolenia na pokolenie”, przypominając fragment z Ewangelii Łukasza. W swojej homilii podczas Mszy Świętej, Papież Franciszek zastanawiał się nad każdą z trzech przypowieści opowiedzianych w czytaniu Ewangelii tego dnia, skupiając się na wspólnym temacie “wzrastania razem”.

Pszenica i chwasty rosną razem

Pierwsza przypowieść Jezusa w czytaniu Ewangelii, mówi Papież, zauważa, że pszenica i chwasty rosną obok siebie na tym samym polu, co przypomina chrześcijanom o realistycznym spojrzeniu na życie. “W historii ludzkości, jak i w każdym z naszych życi, jest mieszanka światła i cieni, miłości i egoizmu,” powiedział. “Dobro i zło są nawet ze sobą splecione do tego stopnia, że wydają się nierozłączne.”

Cierpliwe zaufanie w Pana

Papież kontynuował, mówiąc, że chrześcijanie nie powinni starać się wykorzeniać chwastów zła i tym samym wyrwać dobrej pszenicy przez “impulsywną i agresywną” postawę. “Często widzimy pokusę stworzenia ‘czystego społeczeństwa’, ‘czystego Kościoła’,” powiedział, “podczas gdy w dążeniu do osiągnięcia tej czystości, ryzykujemy stanie się niecierpliwymi, nieustępliwymi, nawet brutalnymi wobec tych, którzy wpadli w błąd.”

Akceptacja tajemnicy życia

Następnie przypomniał, że starsi ludzie często patrzą na swoje życie z nostalgią i pragnieniem naprawienia popełnionych błędów. Jednak, powiedział, Jezus zaprasza dziadków i osoby starsze do “akceptacji tajemnicy życia z spokojem i cierpliwością, do pozostawienia sądu Jemu, a nie do życia pełnego żalu i wyrzutów sumienia.”

Owocna wymiana dla braterskiego społeczeństwa

Papież Franciszek zwrócił się następnie do drugiej przypowieści, która opowiada, jak królestwo niebieskie rośnie w historii ludzkości jak małe ziarno gorczycy. Wzrastanie i starzenie się, powiedział, przypomina wzrost ziarna gorczycy w duże drzewo, gdzie inni mogą znaleźć cień i pocieszenie.

Przekazywanie wiary

Zwracając się do trzeciej przypowieści, która mówi o mieszaniu drożdży i mąki, aby ciasto rosło, Papież Franciszek podkreślił czasownik “mieszać” jako zaproszenie do międzypokoleniowej wymiany. Indywidualizm i egoizm mogą być w ten sposób pokonane, powiedział, tak że osoby starsze nie są marginalizowane ani porzucone w swojej samotności.

W konkluzji, Papież wezwał młodych ludzi i osoby starsze do dzielenia się swoimi darami i wzrastania razem, słuchania siebie nawzajem, rozmawiania ze sobą i wspierania siebie nawzajem. Na koniec Mszy Świętej, grupa dziadków zaoferowała przykład słów Papieża, gdy symbolicznie przekazali krzyże Światowego Dnia Młodzieży kilku młodym ludziom, którzy wezmą udział w wydarzeniu WDM w Lizbonie, w Portugalii, w dniach 1-6 sierpnia.

Podobne wiadomości

Popularne tematy