W Watykanie, pod egidą Dykasterii ds. Świętych, odbyło się spotkanie Komisji “Nowi Męczennicy – Świadkowie Wiary”. Celem spotkania było opracowanie metodologii i zobowiązań na Jubileusz 2025, z naciskiem na ponad 550 męczenników, których ofiary i służba są znane Kościołowi.
Praca Komisji
Komisja, działająca na prośbę Papieża Franciszka, skupia się na badaniu i dokumentowaniu życia chrześcijańskich ofiar, zarówno świeckich, jak i duchownych, którzy poświęcili swoje życie w posłuszeństwie Ewangelii od roku 2000 do dziś. Prace te wspierane są przez biskupów, zgromadzenia zakonne oraz agencje takie jak Fides. Utworzono również stronę internetową, aby towarzyszyć pracy Komisji i dostarczać niezbędnych informacji.
Ekumeniczna wartość męczeństwa
Artykuł podkreśla ekumeniczną wartość męczeństwa i wkład wiernych z Kościołów katolickich Wschodu, szczególnie na Bliskim Wschodzie i w Azji. Przewodniczący Komisji, Arcybiskup Fabio Fabene, wraz z wiceprzewodniczącym, profesorem Andreą Riccardim, przeglądają poprzednie badania i czerpią z nich sugestie na przyszłość.
Symbol nadziei
Męczennicy są postrzegani jako symbole nadziei i ucieleśnienie chrześcijańskich cnót, takich jak miłość do najsłabszych, dążenie do pokoju i niezachwiana wiara w obliczu zła. W oświadczeniu czytamy: “W duchu współpracy przygotowujemy się do wejścia w serce rozpoznawania i spotkania z tymi świadkami, których życie i śmierć są naznaczone Ewangelią, miłością do najsłabszych, poszukiwaniem pokoju i bolesną konfrontacją z wieloma złymi zamierzeniami, nie porzucając jednak nigdy wiary w dobro. Stanowią oni światło nadziei i skromny, lecz wymowny głos wzywający do najwyższego dobra życia, do jedności rodziny ludzkiej, do nieuzbrojonej siły chrześcijan”.
Praca Komisji Nowych Męczenników stanowi ważny krok w kierunku uznania i uhonorowania tych, którzy oddali swoje życie w imię wiary. Ich historie i poświęcenie stanowią inspirację dla wiernych na całym świecie i przypominają o niezachwianej sile i nadziei, jaką niesie wiara chrześcijańska.