W niedawnym ataku bombowym na mszę katolicką w południowych Filipinach zginęło cztery osoby, a ponad czterdzieści zostało rannych. Papież Franciszek wyraził swoją bliskość z rodzinami i mieszkańcami regionu Mindanao, którzy już wiele wycierpieli.
Papież Franciszek i jego modlitwa za ofiary
Po odmówieniu modlitwy Anioł Pański, Papież Franciszek modlił się za ofiary ataku bombowego na mszę w Filipinach. W ataku na siłownię Uniwersytetu Stanowego w Mindanao, gdzie odprawiano mszę, zginęło cztery osoby, a czterdzieści dwie zostały ranne. Papież zapewnił: “Chciałbym zapewnić o moich modlitwach za ofiary ataku na Filipinach, gdzie bomba wybuchła podczas mszy”. Dodał, że “jest blisko rodzin, ludzi z Mindanao, którzy już tak wiele wycierpieli”.
Papież wysyła telegram do Biskupa
W telegramie skierowanym do biskupa Edwina de la Peña Y Angot, Papież Franciszek wyraził głębokie zasmucenie z powodu obrażeń i straty życia spowodowanej przez bombardowanie. Telegram, podpisany przez Sekretarza Stanu Watykanu, kardynała Pietro Parolina, mówi, że “Jego Świątobliwość Papież Franciszek prosi o przekazanie jego duchowej bliskości wszystkim dotkniętym tą tragedią”. “Dołącza do modlitw o dusze tych, którzy zginęli, prosząc Wszechmogącego Boga o miłosierdzie i błaga o dar uzdrowienia i pocieszenia dla rannych i pogrążonych w żałobie”, dodaje telegram.
Potępienie aktu przemocy
Atak miał miejsce w Marawi, największym muzułmańskim mieście na Filipinach, które przez pięć miesięcy w 2017 roku było oblężone przez bojowników związanych z Państwem Islamskim. Komendant policji w regionie stwierdził, że niedzielny atak mógł być zemstą za niedawną operację rządową, w której zginęło 11 członków organizacji terrorystycznej. Prezydent Filipin, Ferdinand Marcos Jr., potępił “bezsensowny i najbardziej nikczemny akt dokonany przez zagranicznych terrorystów”. “Ekstremiści, którzy stosują przemoc wobec niewinnych, zawsze będą postrzegani jako wrogowie naszego społeczeństwa”.
Solidarność filipińskich muzułmanów
Zdjęcia opublikowane przez agencje informacyjne pokazują, jak filipińscy muzułmanie gromadzą się w solidarności z ofiarami ataku, modlą się za nich i potępiają wybuch.
Ten tragiczny incydent podkreśla nie tylko głębokie podziały i trudności, z jakimi boryka się region Mindanao, ale także siłę wspólnoty i solidarności, która przekracza granice religijne. Papież Franciszek, poprzez swoje słowa i modlitwy, przypomina o potrzebie pokoju i pojednania w obliczu przemocy i nienawiści.