wtorek, 28 maja, 2024
Strona głównaTechnikaJak zrobić neon?

Jak zrobić neon?

Neony potrafią być świetną dekoracją każdego pomieszczenia, nie tylko sklepów czy restauracji, ale również pokoi urządzonych w stylu nowoczesnym i loftowym. Widząc jednak ceny zakupu takiej modnej lampki wiele osób potrafi się zniechęcić. W takich sytuacjach w głowie może pojawić się pomysł, żeby stworzyć tę dekorację samodzielnie. Sprawdźmy czy jest to realne w domu i jak samodzielnie zrobić neon szklany!

Jak to jest zrobione?

Żeby dowiedzieć się, czy stworzenie neonu w domu jest możliwe, warto poznać budowę tej dekoracji. Zazwyczaj widząc takie oświetlenie gdzieś na ulicy, nie spodziewamy się, że w szklanych rurkach płynie gaz. W zależności od rodzaju wypełnienia, będziemy mieli inny kolor światła. Barwę neonu można również zmieniać przez zastosowanie kolorowego szkła lub luminoforu. 

Neon szklany – rodzaj wypełnienia

Jednym z największych problemów, jakie mogą spotkać majsterkowiczów, którzy chcieliby samodzielnie zrobić neon szklany, jest wypełnienie ich gazem. W zależności od potrzeb może to być jeden gaz, lub ich mieszanka. Najbardziej oczywistym jest:

  • Neon, który daje mocny pomarańczowo-czerwony kolor,
  • dosyć często w dekoracjach świetlnych pojawia się argon, wtedy osiągają one fioletowy kolor,
  • innym rozwiązaniem jest mieszanie gazów, takich jak neon lub argon, z rtęcią. Można wtedy otrzymać kolor niebieski lub zielony,
  • zdarza się, że w neonach szklanych znajdzie się hel, który będzie świecił się na biało-różowo,
  • o wiele rzadziej spotkamy się z kryptonem, dającym białą barwę i
  • ksenonem, który będzie niebiesko-fioletowy.

Niestety wykonanie prawdziwego neonu w warunkach domowych jest niemal niemożliwe.

Przede wszystkim dlatego, że szklane rurki trzeba wygiąć do wybranego kształtu i wypełnić je gazem lub mieszanką gazów. Na całe szczęście zamiast sprawdzać jak zrobić neon szklany, można wykorzystać taśmę lub diody LED. Wykonanie takiej świetlnej dekoracji jest tanie i proste. Każdy początkujący majsterkowicz powinien sobie z tym poradzić.

Tańsza wersja – neon LED

Wszystkie dekoracje domowe, które znajdziemy w sklepach pod nazwą neon, są najczęściej wykonane z taśm ledowych. Taki produkt spokojnie można zrobić samodzielnie w domu. Będzie to nie tylko zdecydowanie tańsze rozwiązanie, niż zakup gotowej dekoracji świetlnej, ale również będzie można ją dużo bardziej spersonalizować. Tworząc neon samodzielnie, możliwe jest ułożenie dowolnego napisu lub kształtu. Wszystkie materiały, które są potrzebne do zrobienia dekoracji świetlnej, znaleźć można w sklepach budowlanych albo w internecie. Najważniejszym elementem jest oczywiście taśma ledowa i baza naszego neonu – deska lub kawałek sklejki. Kupując taśmę warto zwrócić uwagę na jej grubość i kształt. W sklepach znajdziemy taśmy płaskie i okrągłe wężyki. Wybrać można również kolor, na który będzie się świecił neon LED. Mając deskę lub inną podstawę, należy nanieść na nią wybrany wzór i przyczepić taśmę LED. Często wybieranym sposobem jest wywiercenie otworów i przywiązanie wężyka nitkami.

Podsumowanie

Jak więc można zauważyć, stworzenie takiej dekoracji nie wymaga specjalnych umiejętności i jest całkowicie bezpieczne. Warto więc poświęcić chwilę na samodzielne wykonanie neonu LED zamiast zastanawiać się jak zrobić neon szklany.

Podobne wiadomości

Popularne tematy