sobota, 27 kwietnia, 2024
Strona głównaReligiaPapież ostrzega przed odhumanizowującą tyranią technokracji

Papież ostrzega przed odhumanizowującą tyranią technokracji

Podczas przemówienia do delegacji Międzynarodowej Sieci Katolickich Ustawodawców (ICLN), Papież Franciszek ostrzegł przed “tyranią technokratyczną”, która odhumanizuje nasze społeczeństwa.

Technokracja a ubóstwo

Papież Franciszek w sobotę potępił wiele “odhumanizowujących trendów” wynikających z technokracji, które w szczególności wpływają na najbiedniejszych i najbardziej narażonych w społeczeństwie. Zwrócił uwagę na “dominujący technokratyczny paradygmat”, który stawia pod znakiem zapytania “miejsce ludzi i ludzkiej aktywności na świecie”.

Międzynarodowa Sieć Katolickich Ustawodawców

Papież zwracał się do uczestników czternastego corocznego spotkania ICLN w Frascati, niedaleko Rzymu. ICLN to organizacja non-profit założona w 2010 roku, której celem jest edukowanie, wzmacnianie i łączenie w braterstwie nowego pokolenia chrześcijańskich liderów służących w sferze publicznej.

Technokratyczna tyrania redukująca ludzi do obiektów

Rozważając temat tegorocznego spotkania ICLN, Papież Franciszek zauważył, że jednym z najbardziej niepokojących aspektów współczesnego “technokratycznego paradygmatu” jest “subtelne uwodzenie ludzkiego ducha”. Mówił o tym, jak ludzie są zachęcani do kontrolowania zasobów naszego wspólnego domu, zamiast odpowiedzialnie nimi zarządzać.

Algorytmy i fałszywe wiadomości

W opozycji do tej “obiektyfikacji” jest łączenie ludzi, czyniąc ich częścią czegoś większego niż oni sami. Jednakże, jak zauważył Papież, wiele odhumanizujących trendów wynikających z technokracji można znaleźć w mediach społecznościowych.

Autentyczne spotkanie kontra wirtualne spotkanie

Papież podkreślił, że niewłaściwe wykorzystanie wirtualnych spotkań można pokonać tylko poprzez kulturę autentycznego spotkania, która zakłada głęboki szacunek i słuchanie siebie nawzajem.

Łączenie ludzi dla wspólnego celu

Papież zauważył, że tworzenie sieci to nie tylko zbieranie ludzi razem. Chodzi również o umożliwienie im współpracy w osiąganiu wspólnego celu.

Misja ICLN

Na zakończenie Papież Franciszek zachęcił ICLN do kontynuowania “wysiłków na rzecz kształcenia nowego pokolenia dobrze wykształconych i wiernych katolickich liderów zaangażowanych w promowanie społecznych i etycznych nauk Kościoła w sferze publicznej”.

“Modlę się, aby Duch Święty natchnął i prowadził wasze wysiłki na rzecz kształcenia nowego pokolenia dobrze wykształconych i wiernych katolickich liderów zaangażowanych w promowanie społecznych i etycznych nauk Kościoła w sferze publicznej. W ten sposób z pewnością przyczynicie się do budowy królestwa Bożego.”

Podobne wiadomości

Popularne tematy