Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej podaje szczegóły trzydniowej wizyty kardynała Zuppi w Waszyngtonie jako specjalnego wysłannika papieża Franciszka. Wizyta obejmowała spotkanie z prezydentem USA Joe Bidenem, a także rozmowy z Komisją Helsińską i kilkoma członkami Kongresu.
Misja Pokoju na Ukrainie
Od 17 do 19 lipca kardynał Matteo Zuppi, specjalny wysłannik papieża Franciszka do poszukiwania pokoju na Ukrainie, odwiedził Waszyngton. Był to kolejny krok w jego misji mającej na celu złagodzenie cierpień ludności Ukrainy dotkniętej wojną i sprzyjanie drodze do pokoju. Wizyta nastąpiła po wizycie w Kijowie, podczas której kardynał spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, a także w Moskwie, gdzie prowadził rozmowy z patriarchą rosyjskim Cyrylem i innymi urzędnikami rządowymi.
Dyplomatyczne starania
Po przybyciu do Nuncjatury Apostolskiej 17 lipca, kardynał Zuppi rozmawiał z arcybiskupem Timothy Broglio, prezydentem Konferencji Biskupów Katolickich USA. Podczas tego spotkania prelaci wymienili refleksje na temat wojny na Ukrainie i inicjatyw Stolicy Apostolskiej na rzecz ofiar i pokoju.
Następnego dnia delegacja watykańska, w której skład wchodzili m.in. nuncjusz apostolski, kardynał-elekt Christophe Pierre, i Mgsr. Séamus Patrick Horgan, pierwszy radca Nuncjatury Apostolskiej w USA, spotkała się z członkami Komisji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (Komisja Helsińska) rządu Stanów Zjednoczonych.
Spotkanie z prezydentem Bidenem
Prezydent Joseph R. Biden przyjął papieskiego wysłannika i innych członków delegacji w Białym Domu. Kardynał przekazał prezydentowi Bidenowi list od Ojca Świętego, podkreślając smutek papieża z powodu cierpień spowodowanych wojną. Spotkanie odbyło się w atmosferze wielkiej serdeczności i wzajemnego słuchania.
Optymizm nuncjusza apostolskiego
Nuncjusz apostolski w Waszyngtonie wyraził nadzieję, że misja kardynała Zuppi przyniesie postęp na froncie humanitarnym, zwłaszcza w odniesieniu do “dzieci, które zostały przetransportowane z Ukrainy do Rosji”. Kardynał-elekt Christophe Pierre, który był obecny podczas spotkań, powiedział: “Prezydent dużo słuchał i wyraził swoje zadowolenie z inicjatywy papieża”.
Rola Stolicy Apostolskiej
Na poziomie dyplomatycznym, kardynał-elekt Christophe Pierre powiedział, że wkład Kościoła w życie świata jest kluczowy: “Stolica Apostolska jest częścią świata, a konsekwencje wojny są straszne dla ludzi. Mówię o uchodźcach, ludziach, którzy zginęli, traumie, zwłaszcza w odniesieniu do dzieci”.