wtorek, 28 maja, 2024
Strona głównaReligiaPapież: Dążcie do "coraz bardziej symfonicznego i synodalnego Kościoła"

Papież: Dążcie do “coraz bardziej symfonicznego i synodalnego Kościoła”

Jedność i różnorodność w Kościele

W swojej homilii podczas konsystorza na cześć kreacji 21 nowych kardynałów, Papież Franciszek zastanawiał się nad jednością i różnorodnością w Kościele. Podkreślił znaczenie synodalności pod przewodnictwem Ducha Świętego, “mistrza wspólnego chodzenia”.

Kolegium Kardynalskie jako orkiestra symfoniczna

Papież Franciszek zwrócił uwagę, że Kolegium Kardynalskie powinno przypominać orkiestrę symfoniczną, reprezentującą harmonię i synodalność Kościoła. Wskazał na podobieństwo między Żydami różnych narodowości, którzy słyszeli kazania Apostołów, a biskupami i kardynałami naszych czasów pochodzącymi “z różnych części świata, z najróżniejszych narodów”.

Dar bycia ewangelizowanym we własnym języku

Papież podkreślił, że zanim staliśmy się “apostołami”, biskupami, kardynałami czy kapłanami, powinniśmy pamiętać, że jesteśmy “Partami, Medami, Elamitami” itp. Podziękował za otrzymanie łaski Ewangelii w swoim własnym języku przez dziadków, rodziców, katechetów, kapłanów i zakonników. “Jesteśmy ewangelizatorami w takim stopniu, w jakim cenimy w naszych sercach zdumienie i wdzięczność z powodu bycia ewangelizowanym”, powiedział.

Pentekostalizm jako ciągłe odnawianie

Papież zauważył, że “Zesłanie Ducha Świętego nie jest rzeczą przeszłości”, ale “twórczym aktem, który Bóg nieustannie odnawia”. Przypomniał kardynałom, że ich nowa rola odnawia w nich “powołanie i misję w Kościele i dla Kościoła”.

Praca na rzecz coraz bardziej symfonicznego i synodalnego Kościoła

Papież wyjaśnił tę misję za pomocą obrazu orkiestry, która jednocześnie reprezentuje różnorodność i jedność. “Różnorodność jest konieczna; jest niezbędna. Jednak każdy dźwięk musi przyczyniać się do wspólnego projektu”, powiedział. Wezwał Kolegium Kardynalskie do pracy na rzecz “coraz bardziej symfonicznego i synodalnego Kościoła”, polegając na Duchu Świętym, który “tworzy różnorodność i jedność i jest samą harmonią”.

Papież Franciszek zakończył swoje przemówienie słowami: “Powierzamy się Jego łagodnemu i mocnemu prowadzeniu oraz łaskawej opiece Najświętszej Maryi Panny”.

Podobne wiadomości

Popularne tematy