wtorek, 16 kwietnia, 2024
Strona głównaReligiaBłogosławiona rodzina Ulma – wzór chrześcijańskiej troski o innych

Błogosławiona rodzina Ulma – wzór chrześcijańskiej troski o innych

Papież Franciszek wspomina beatyfikację 9 członków rodziny Ulma w Polsce i chwali ich heroizm za oddanie życia w celu ratowania Żydów podczas II wojny światowej.

Beatyfikacja w Markowej

Dziewięcioro członków rodziny Ulma zostało beatyfikowanych w niedzielę w ich rodzinnym mieście Markowa, gdzie zostali zamordowani przez nazistowskich żołnierzy za ukrywanie Żydów podczas II wojny światowej.

Słowa Papieża Franciszka

Podczas modlitwy Anioł Pański w niedzielę, Papież Franciszek podkreślił działania rodziny jako wzór chrześcijańskiego życia dla wszystkich. Nazywał Ulmów “wzorem do naśladowania w naszych staraniach, by czynić dobro i służyć potrzebującym”. Dodał, że polska rodzina “reprezentowała promień światła w ciemnościach II wojny światowej” i zachęcił wszystkich do oklasków dla nowych Błogosławionych.

Moc modlitwy i miłości

Papież kontynuował, zachęcając chrześcijan do naśladowania ich przykładu, “przeciwstawiając siłę broni miłości i gwałtownej retoryce upartej modlitwie”. W szczególności zachęcił do modlitwy za kraje cierpiące z powodu wojny, w tym za Ukrainę.

Msza Beatyfikacyjna

Kardynał Marcello Semeraro przewodniczył Mszy beatyfikacyjnej w Markowej. Wśród beatyfikowanych członków rodziny byli Józef i Wiktoria Ulma oraz ich dzieci: Stanisława, Barbara, Władysław, Franciszek, Antoni, Maria i nienazwane dziecko, które urodziło się w momencie męczeństwa Wiktorii.

Homilia Kardynała Semeraro

W swojej homilii podczas Mszy, Kardynał Semeraro powiedział, że dom rodziny Ulma stał się “gospodą, w której przyjmowano pogardzanych, wyrzutków i umierających”. Mówił, że Józef i Wiktoria żyli “świętością, która była nie tylko małżeńska, ale była w pełni osadzona w całej ich rodzinie”.

Błogosławione nienazwane dziecko

Kardynał Semeraro również podkreślił chrześcijańskie świadectwo nowo beatyfikowanego nienazwanego dziecka. Mówił, że choć dziecko nigdy nie wypowiedziało słowa, “dzisiaj mały Błogosławiony woła do współczesnego świata, by przyjmować, kochać i chronić życie, zwłaszcza to bezbronnych i marginalizowanych, od momentu poczęcia aż do naturalnej śmierci”.

“Rodzina Ulma,” powiedział Kardynał, “zachęca nas do reagowania na kulturę odrzucenia, którą potępia Papież Franciszek.”

Podobne wiadomości

Popularne tematy