piątek, 1 marca, 2024
Strona głównaTechnikaInternet mobilny za granicą – co warto wiedzieć?

Internet mobilny za granicą – co warto wiedzieć?

Zarówno do bliskich, jak i dalekich podróży poza granicę kraju należy się odpowiednio przygotować. Mowa tu nie tylko o spakowaniu niezbędnych rzeczy, ale i zadbaniu o bezproblemowe wykonywanie połączeń oraz dostęp do Internetu w miejscu docelowym. Jak wygląda transmisja danych podczas zagranicznych podróży w krajach UE i poza nią?

Roaming w krajach Unii Europejskiej

Współcześnie mnóstwo osób podróżuje do różnych zakątków świata, np. służbowo czy też w ramach urlopu. Nic więc dziwnego, że chcą mieć oni bezproblemowy dostęp do internetu mobilnego tak, aby w razie potrzeby skontaktować się z bliskimi, wykonać przelew czy skorzystać z nawigacji w swoim smartfonie.

Na szczęście obecnie korzystanie z pakietu internetu poza granicami kraju nie jest tak problematyczne i kosztowne, jak kiedyś. Wszystko za sprawą rozporządzenia, które weszło w życie w 2017 roku.

Dzięki niemu możliwe jest korzystanie z wyznaczonego pakietu internetu mobilnego poza granicami kraju bez naliczania opłat. Dotyczy to państw Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), czyli Liechtensteinu, Norwegii i Islandii.

Jak wygląda roaming w Unii Europejskiej w praktyce? Użytkownicy telefonów komórkowych mogą wykonywać i odbierać połączenia, wysyłać oraz odbierać wiadomości SMS, a także korzystać z transmisji danych w ramach cennika obowiązującego w ich kraju.

Należy jednak podkreślić, że operatorzy sieci komórkowych stosują pewne ograniczenia, które mogą wyznaczać limit transmisji danych w roamingu. Ma to miejsce w przypadku, gdy klient płaci za 1 GB internetu mniej niż 1 euro.

Co więcej, zgodnie z zasadami taka możliwość jest kierowana do konsumentów spędzających większą ilość czasu w kraju zamieszkania (gdzie korzystają z usług sieci komórkowej), niż poza jego granicami.

W przeciwnym razie wykonywanie połączeń i wysyłanie SMS-ów czy korzystanie z pakietu danych może wiązać się z naliczeniem dodatkowych opłat (najczęściej operatorzy informują swoich klientów o możliwości zaistnienia takiej sytuacji).

Roaming na terenie UE w sieci Play

Korzystając z sieci komórkowej Play w ramach abonamentu i oferty MIX, klienci wykonują i odbierają połączenia oraz wysyłają i odbierają wiadomości w krajach UE i EOG w takich cenach, jakie obowiązują ich w Polsce. Wynika to z obowiązujących zasad RLAH, czyli Roam Like at Home. W Play na kartę rozmowy oraz wiadomości SMS i MMS do Polski, a także lokalnie rozlicza się więc tak, jak w kraju (na zasadzie wykonywania połączeń do innych sieci).

Warto podkreślić, że niezależnie od wybranej oferty operator może naliczyć dopłaty zgodne z Polityką uczciwego korzystania. Obejmują one wykorzystywanie usług telekomunikacyjnych w ciągu 4 miesięcy. Każdorazowo klient zostaje poinformowany o możliwości zaistnienia takiej sytuacji już 2 tygodnie przed rozpoczęciem naliczania dopłat. Dzięki temu ma szansę ich uniknąć.

Jak dokupić pakiet internetu na terenie Unii Europejskiej?

Klienci Play mogą korzystać z pakietu danych w roamingu na terenie UE w ramach swojej oferty. Oznacza to, że ilość przysługujących im GB jest zależna bezpośrednio od wybranej usługi. Warto pamiętać, że wykorzystanie transferu w trakcie podróży przekłada się na zmniejszenie krajowego pakietu danych.

Osoby, które zamierzają korzystać z sieci za granicą stosunkowo często lub przewidują, że niedługo skończy się przysługujący im limit, mogą zdecydować się na wykupienie jednego z pakietów internetu w UE. Takie rozwiązanie przyda się m.in. podczas wyjazdu służbowego lub wyczekiwanego urlopu.

Zakup pakietu internetu mobilnego jest bardzo prosty. Wystarczy, że klient wpisze odpowiedni kod aktywacyjny na klawiaturze w swoim smartfonie (kody różnią się w zależności od wybranej taryfy oraz ilości wykupowanych danych).

Przykładowo za Paczkę Roaming Internet UE 500 MB w przypadku Abonamentu, MIX, Play na Kartę oraz Play na Kartę odNowa należy zapłacić 9 złotych. Wówczas konsument może korzystać z dodatkowego pakietu przez okres 14 dni, pomijając ofertę Play na Kartę odNowa, dla której wykupione paczki danych są bezterminowe.

Warto pamiętać o możliwości wykupienia dowolnej ilości paczek. Co więcej, klienci sieci mogą w każdej chwili sprawdzić, ile MB pozostało im do wykorzystania. W tym celu należy wpisać kod: *575#.

Internet w smartfonie poza granicami UE

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystać z internetu mobilnego również poza granicami Unii Europejskiej. Wówczas warto wykupić jeden z pakietów internetu, które klient będzie mógł wykorzystać w wybranym przez siebie państwie.

Ich cena jest zależna od wybranej taryfy, kraju, w którym konsument zamierza korzystać z sieci oraz ilości GB. Z usługi można korzystać przez 14 dni od momentu jej aktywacji. Aby to zrobić, należy wpisać na klawiaturze odpowiedni kod bądź wysłać SMS aktywacyjny.

Podobne wiadomości

Popularne tematy