piątek, 31 maja, 2024
Strona głównaKuchniaRozpuszczanie kamieni nerkowych sokiem z cytryny

Rozpuszczanie kamieni nerkowych sokiem z cytryny

Kto kiedykolwiek miał kamienie nerkowe, ten doskonale wie, że nie jest to nic przyjemnego. Ból przy oddawaniu moczu potrafi być naprawdę wielki. Bardzo często przed pójściem do lekarza próbujemy wyleczyć się metodami domowymi. Są one dużo tańsze niż leki z apteki, możemy je zastosować od razu, jak tylko pojawią się pierwsze dolegliwości i nierzadko faktycznie potrafią zdziałać cuda. Sprawdźmy, czy sok z cytryny faktycznie rozpuszcza kamienie nerkowe i w jaki inny sposób możemy się ich pozbyć?!

Skąd biorą się kamienie nerkowe?

Najczęstszym powodem, dla którego kamienie nerkowe pojawiają się w naszym organizmie, jest niedostateczne nawodnienie. Jeśli nie zadbamy o to, żeby pić odpowiednią ilość wody, to nerki nie będą w stanie przefiltrować takich składników jak sole i minerały. W konsekwencji powstają niewielkie kryształki, które potocznie nazywamy kamieniami nerkowymi. Zdarzają się też sytuacje, gdzie kamica nerkowa spowodowana jest wadą genetyczną, ale jest to jedynie 1% przypadków. Warto tutaj wspomnieć, że istnieją różne rodzaje kamieni nerkowych i zaliczamy do nich:

  • kamicę szczawianowo – wapniową,
  • kamicę moczanową,
  • kamicę fosforanową,
  • kamicę cystynową.

Czym objawiają się kamienie nerkowe?

Pierwszym objawem, który może się pokazać przy kamieniach nerkowych jest ból z boku, lub z tyłu pleców. Oczywiście taki ból może być też objawem innej dolegliwości, jeśli jednak oprócz tego odczuwacie ból podczas oddawania moczu, to jest to wyraźny znak, że możecie mieć kamienie nerkowe.

Oprócz tego objawami jest częste oddawanie moczu, nudności i wymioty, oraz nerwowość. Jeśli więc macie więcej niż 1 z wymienionych objawów, to koniecznie sprawdźcie ten trop i udajcie się do lekarza.

Jak na kamienie nerkowe działa sok z cytryny?

Wpisując w Internecie hasło kamienie nerkowe, jedną z najczęściej spotykanych porad jest picie soku z cytryny, który ma je rozpuszczać. Najlepiej taką kurację stosować przez minimum 14 dni i pić przynajmniej jedną szklankę wody z sokiem z połowy cytryny. Do tego świetnie sprawdzi się dodanie natki pietruszki, która działa moczopędnie. Warto tutaj jednak dodać, że sok z cytryny nie jest w stanie rozpuścić wszystkich kamieni nerkowych, a na niektóre z nich może wpływać źle, dlatego mimo wszystko warto udać się z tym problemem do nefrologa. Niestety zdarzają się sytuacje, że kamienie nerkowe są tak duże, że konieczne jest usunięcie ich operacyjnie.

Co robić, żeby nie doprowadzić do kamicy nerkowej?

Pamiętajcie, że zdecydowanie przyjemniejsze jest zapobieganie chorobom, niż ich leczenie. Warto więc dbać o odpowiednie nawodnienie naszego organizmu zawsze, a nie tylko wtedy, kiedy w naszych nerkach pojawią się kamienie. Sok z cytryny jest świetnym dodatkiem do wody i warto go do niej dodawać nie tylko przy kamicy nerkowej. Oprócz dobrego nawodnienia i witaminy C posiada też flawonoidy, które doskonale wpływają na naszą skórę, chronią komórki przed uszkodzeniami i poprawiają funkcjonowanie układu krążenia.

Podobne wiadomości

Popularne tematy