wtorek, 17 września, 2024
Strona głównaPolskaKościół Mariacki w Słupsku - perła architektury i wiary

Kościół Mariacki w Słupsku – perła architektury i wiary

Kościół Mariacki w Słupsku stanowi jedną z najbardziej dostojnych budowli w mieście. Mimo swojej bogatej historii i pięknego wyposażenia, do niedawna nie doczekał się osobnej monografii. Sytuacja ta uległa zmianie dzięki staraniom dr. Michała Rycherta, pod którego redakcją ukazał się album „Kościół Mariacki w Słupsku. Historia, sztuka, wiara”.

Historia kościoła Mariackiego

Pierwsza część książki, autorstwa Zdzisława Machury, prezentuje historię kościoła od jego początków aż po czasy współczesne. Tekst jest bogato ilustrowany archiwaliami, niektóre z nich sięgają 1291 roku. Opisuje on długą i burzliwą historię kościoła, będącą świadectwem zmieniających się epok i kultury Słupska.

Sztuka i wyposażenie

Druga część, autorstwa Katarzyny Bartosiewicz, skupia się na artystycznych walorach, symbolice i znaczeniu wyposażenia kościoła oraz jego architektury. Zdjęcia współczesnego wyposażenia kościoła, autorstwa Łukasza Capara, Krzysztofa Kubuja, Macieja Tupajki i Sławomira Żabickiego, dodają wartości tej części. Wśród przetrwałych zabytków znajduje się Grupa Ukrzyżowania, ambona oraz dwa epitafia.

Wiara i dogmaty maryjne

Trzecia część, opracowana przez Michała Rycherta, zawiera refleksje nad postacią Matki Jezusa Chrystusa i przedstawia najważniejsze dogmaty maryjne. Ta część podkreśla duchowe znaczenie kościoła dla społeczności Słupska, ukazując głębię wiary, która przetrwała przez wieki.

Wydanie albumu

Album został wydany z dużą starannością, na kredowym papierze w twardej złoconej obwolucie, licząc 280 stron. Jest to praca dwujęzyczna, z tekstami przetłumaczonymi na język niemiecki. Wydawcą jest Parafia NMP Królowej Różańca Świętego w Słupsku.

Kościół Mariacki w Słupsku, będący znakiem rozpoznawczym miasta, przetrwał ponad pięćset lat. Album „Kościół Mariacki w Słupsku. Historia, sztuka, wiara” jest nie tylko podsumowaniem jego historii, ale również elementem pastoralnym, mającym na celu przybliżenie społeczności do jego bogatej przeszłości i znaczenia.

Podobne wiadomości

Popularne tematy