sobota, 1 czerwca, 2024
Strona głównaReligiaSzczegóły wizyty Papieża Franciszka w Marsylii

Szczegóły wizyty Papieża Franciszka w Marsylii

Świętej Stolicy Biuro Prasowe przedstawia oficjalny harmonogram nadchodzącej wizyty Papieża Franciszka w Marsylii, mieście “wzbogaconym” przez ogromną różnorodność kultur.

Matteo Bruni przedstawia harmonogram wizyty

Matteo Bruni, Dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, w wtorek przedstawił oficjalny harmonogram nadchodzącej wizyty Papieża Franciszka w Marsylii. Papież będzie w południowo-francuskim mieście od piątku do soboty tego tygodnia i weźmie udział w zakończeniu Sesji Śródziemnomorskiej, inicjatywy kościelnej mającej na celu budowanie wspólnoty wśród różnych ludów, religii i kultur regionu.

Trzydzieści godzin w Marsylii

Zgodnie z oficjalnym harmonogramem, wydanym we wtorek, Papież Franciszek wyruszy z rzymskiego lotniska Fiumicino o 14:35 w piątek po południu, przybywając o 16:15 do Marsylii. Po oficjalnym powitaniu przez Premiera Francji uda się do Bazyliki Notre Dame de-la-Garde w Marsylii, gdzie najpierw pomodli się z duchowieństwem lokalnej diecezji, a następnie z grupą profesjonalistów z różnych organizacji – Stella Maris, Caritas Gap-Briançon i Association de secours en mer – poświęconych opiece duszpasterskiej nad marynarzami, migrantami i uchodźcami.

Sobota, 23 września

Następnego dnia, w sobotę, 23 września, weźmie udział w końcowej sesji Śródziemnomorskich Spotkań, które gromadzą biskupów i młodzież z Afryki Północnej, Bliskiego Wschodu i południowej Europy. Następnie spotka się prywatnie z prezydentem Francji, Emmanuelem Macronem. Po obiedzie Papież Franciszek uda się na stadion Vélodrome w Marsylii, gdzie odprawi Mszę dla ogółu społeczeństwa. Następnie wyruszy w drogę powrotną, przybywając do Rzymu o 20:50.

Marsylia jako tygiel kultur

Prezentując harmonogram Papieża dziennikarzom w Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni, oficjalny rzecznik Papieża, zauważył, że będzie to 44. zagraniczna podróż apostolska Ojca Świętego. Bruni podkreślił, że podróż ta nie powinna być rozumiana jako wizyta we Francji, ale raczej jako wizyta w mieście Marsylia. Podobnie było z wizytą Papieża w Strasburgu w 2014 roku, gdzie odwiedził on Parlament Europejski – obie wizyty, jak powiedział, mają charakter “międzynarodowy”. Marsylia, dodał Bruni, jest w tym względzie szczególnie godna uwagi, ponieważ została “wzbogacona” w ciągu swojej długiej historii przez ogromną różnorodność kultur. Założona jako grecka kolonia około roku 600 p.n.e., na przestrzeni lat przeszła przez ręce Rzymian, Ligurów, barbarzyńców, Arabów i Saracenów, a w ostatnich latach stała się tyglem różnych kultur i jednym z najbardziej etnicznie zróżnicowanych miast Francji.

Podobne wiadomości

Popularne tematy