sobota, 1 czerwca, 2024
Strona głównaReligiaPapież apeluje o porozumienie w sprawie ziarna: "krzyk głodujących wzrasta do nieba"

Papież apeluje o porozumienie w sprawie ziarna: “krzyk głodujących wzrasta do nieba”

Wezwanie do modlitwy

Papież Franciszek wezwał do modlitw o przywrócenie dystrybucji ziarna poprzez Inicjatywę Morza Czarnego, apelując do władz Federacji Rosyjskiej, aby mogli zostać uratowani miliony cierpiących z głodu.

Sytuacja na Ukrainie

Podczas niedzielnej modlitwy Anioł Pański, Papież wyraził swoje zaniepokojenie, szczególnie z powodu załamania się Inicjatywy Morza Czarnego, która pozwoliła na transport ziarna z portów w regionie poprzez wzajemne porozumienie Ukrainy i Rosji.

Apel do Rosji

“Zwracam się do moich braci, władz Federacji Rosyjskiej, aby Inicjatywa Morza Czarnego mogła zostać przywrócona i ziarno mogło być bezpiecznie transportowane.”

Ziarno jako dar Boga

Papież stwierdził, że ziarno jest darem Boga dla karmienia ludzkości, a wojenna destrukcja, która mu zagraża, jest poważnym przestępstwem wobec Boga.

Głód na świecie

“Krzyk milionów braci i sióstr, którzy cierpią z głodu, wzrasta do nieba.”

Reakcja ONZ

Mówiąc do dziennikarzy w ostatnich dniach, Sekretarz Generalny ONZ, António Guterres, potępił załamanie Inicjatywy Morza Czarnego dotyczącej przesyłek ziarna, jak również bombardowanie instalacji portowych i nawet zasobów ziarna. Wyraził swoje zaniepokojenie, że “długotrwały konflikt będzie miał jeszcze bardziej dramatyczne skutki na całym świecie, a szczególnie w odniesieniu do krajów rozwijających się”. Jednocześnie zapewnił o gotowości ONZ do pomocy w ożywieniu inicjatywy, mówiąc: “musimy robić rzeczy, które są możliwe i robimy wszystko, co w naszej mocy, aby zagwarantować sukces zarówno ukraińskich, jak i rosyjskich produktów spożywczych i nawozów na rynkach światowych.”

Podobne wiadomości

Popularne tematy