niedziela, 19 maja, 2024
Strona głównaReligiaPołudniowoafrykańscy Biskupi wzywają do zawieszenia broni w Ziemi Świętej

Południowoafrykańscy Biskupi wzywają do zawieszenia broni w Ziemi Świętej

Wzrost przemocy w Ziemi Świętej

Konferencja Biskupów Katolickich Afryki Południowej wyraża ubolewanie z powodu wzrostu przemocy w konflikcie między Izraelem a Hamasem i wzywa do “zawieszenia broni” w Ziemi Świętej. Biskup Sithembele Sipuka, prezydent Konferencji Biskupów Katolickich Afryki Południowej (SACBC), wyraził smutek z powodu rosnącej liczby ofiar śmiertelnych w wyniku konfliktu.

Statystyki ofiar

Od ataku Hamasu na obywateli izraelskich 7 października liczba ofiar śmiertelnych po obu stronach wzrasta z dnia na dzień. Oficjalna liczba ofiar śmiertelnych w Gazie wynosi 3 478, podczas gdy 12 065 innych zostało rannych. W okupowanym Zachodnim Brzegu zginęło 69 osób, a 1 300 zostało rannych. W Izraelu zginęło co najmniej 1 400 osób, a 3 800 zostało rannych.

Apel o ograniczenie przemocy

Według prezydenta SACBC, biskupi wyrazili smutek z powodu ciągłych zabójstw w Ziemi Świętej. Zaapelowali również o zakończenie trwającej wojny między Izraelem a Palestyną. “Dla zawieszenia broni i znalezienia ludzkiego sposobu radzenia sobie z obecną sytuacją, aby wyeliminować dalsze cierpienia i śmierci”, powiedział biskup Sipuka.

Wezwanie do przywrócenia podstawowych potrzeb życia

Biskup stwierdził: “Potwierdzamy prawo i obowiązek rządu izraelskiego do ochrony swoich obywateli. Jednocześnie zauważamy, że bombardowania powodują cierpienie i śmierć wielu cywilnych Palestyńczyków, którzy nie mają związku z działalnością Hamasu”. “Dwa błędy nie czynią prawdy; niewinne życie zarówno Izraelczyków, jak i Palestyńczyków jest cenne i musi być chronione”, dodał. Wezwał więc do natychmiastowego dostarczenia podstawowych potrzeb życiowych dla ludzi.

Poszukiwanie trwałego rozwiązania

Biorąc pod uwagę straty w ludziach niewinnych obywateli obu stron, biskup Sipuka stwierdził, że obecna sytuacja musi zostać rozwiązana w sposób ludzki, aby zapobiec dodatkowym cierpieniom i śmierci. Wyraził nadzieję, że “nasza wspólna ocena cennego życia pozwoli nam znaleźć pokojowe rozwiązanie długoletniego napięcia między tymi dwoma narodami”. Zaapelował, aby “przekształcili swoje miecze w lemiesze, tak aby narody nie podnosiły miecza przeciwko narodowi” (por. Micheasz 4:3). Biskup Sipuka zakończył, cytując niedawne słowa papieża Franciszka, że “każda wojna to porażka”.

Podobne wiadomości

Popularne tematy