wtorek, 16 kwietnia, 2024
Strona głównaGospodarkaDarowizna na kościół - odliczenie od podatku

Darowizna na kościół – odliczenie od podatku

Możliwość odliczenia sobie darowizny na cele charytatywne od podatku jest bardzo zachęcają rzeczą. Nie każdy jednak wie kiedy dokładnie można to zrobić i czy w przypadku przekazywania środków na kościół również jest to możliwe. Odpowiemy więc tutaj na najbardziej nurtujące pytania, czyli kiedy można to zrobić i w jaki sposób załatwić formalności.

Czy wszystkie pieniądze, które przekazywane są na Kościół, mogą być odliczone od podatku?

Odliczeniu od podatku podlegają darowizny, które są przeznaczone na konkretny cel, czyli:

  • budowę i remont,
  • wyposażenie,
  • zakup przedmiotów liturgicznych.

Mogą być one przekazana kościołowi, zakonowi, parafii, związkom religijnym, ale też kościelnym osobom prawnym. To znaczy, że odliczyć od podatku możemy darowiznę wysłaną na telewizję TRWAM, czy na radio Maryja. Nie musi być to konkretnie Kościół.

Ważne jest tutaj to, że konieczny jest dowód przekazania darowizny. Jeśli więc kościół otrzymuje pieniądze, to niezbędny do rozliczenia jest dowód wpłaty na konto bankowe. W przypadku przekazania konkretnej rzeczy, konieczne będzie okazanie dowodu zakupu przedmiotu i oświadczenie obdarowanego, że daną rzecz otrzymał. Pamiętajmy, że przedmiot musi być kupiony po cenie rynkowej. Może się zdarzyć, że konieczne będzie również sporządzenie umowy darowizny, najlepiej w formie aktu notarialnego.

Jakie są limity?

Niestety możliwość odliczenia darowizny od podatku sprawiła, że wiele osób postanowiło to wykorzystać dla swoich celów i częstym zjawiskiem było przekazywanie fikcyjnych darowizn. W związku z tym pojawiły się limity, które określają ile pieniędzy może być odliczone od podatku. Przekazać możemy oczywiście więcej środków, ale tylko 6% dochodu może być odliczona od podatku. To co ważne, to że kwoty, które przekazujemy na różne cele łączą się. Jeśli więc przekazujemy darowizny nie tylko na cele religijne, ale też na ochronę środowiska lub na cele pożytku publicznego, to suma ich wszystkich nie może przekroczyć ustalonych 6%. W ten limit wlicza się również oddanie krwi przez honorowych dawców krwi. Jedyny cel darowizny, który nie będzie wliczony w te 6%, to cel charytatywno-opiekuńczy i on również może, ale nie musi, dotyczyć kościoła Katolickiego.

W jaki sposób odliczyć darowiznę od podatku?

Rozliczenia należy dokonać raz w roku, razem ze standardowym zeznaniem podatkowym. W zależności od tego, w jakiej formie otrzymujemy przychód, konieczne będzie wypełnienie innego formularza. 

  • W przypadku umowy o pracę lub emerytury, będzie to PIT-37.
  • Jeśli posiadamy działalność gospodarczą lub uzyskujemy przychody z najmu albo dzierżawy i rozliczamy się według skali podatkowej to należy wypełnić PIT-36,
  • Kiedy mamy działalność gospodarczą lub zarabiamy na najmie czy też dzierżawie, ale rozliczamy się w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, to wypełniamy PIT-28.

Bez względu na to, jaki formularz musimy wypełnić, dodajemy do niego załącznik PIT/O,w którym znajdują się wszystkie informacje o odliczeniach podatków.

źródło; https://www.podatki.gov.pl/pit/ulgi-odliczenia-i-zwolnienia/darowizny-na-kult-religijny/

Podobne wiadomości

Popularne tematy