poniedziałek, 29 kwietnia, 2024
Strona głównaPolskaLublinNowy rozdział dla grekokatolików w Lublinie: przyjęcie kościoła św. Jozafata

Nowy rozdział dla grekokatolików w Lublinie: przyjęcie kościoła św. Jozafata

Historyczne tło wydarzenia

Z okazji 400-lecia męczeńskiej śmierci św. Jozafata Kuncewicza oraz 30-lecia erygowania parafii greckokatolickiej w Lublinie, miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. 16 listopada, w kościele pw. św. Jozafata, odbyła się Boska Liturgia, której przewodniczyli arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk oraz metropolita lubelski Stanisław Budzik.

Przekazanie kościoła

Podczas uroczystości, kościół przy ul. Zielonej 3 został oficjalnie przekazany na potrzeby duszpasterskie greckokatolickiej parafii w Lublinie. Arcybiskup Budzik, zwracając się do zgromadzonych, podkreślił znaczenie tego gestu w kontekście duchowego wsparcia dla społeczności ukraińskiej, która zwiększyła swoją obecność w Lublinie w wyniku konfliktu na Ukrainie.

Postać św. Jozafata: symbol jedności i męczeństwa

Arcybiskup Budzik przypomniał o postaci św. Jozafata jako symbolu jedności Kościoła wschodniego i zachodniego. Święty Jozafat, urodzony niedaleko Lublina, stał się męczennikiem i symbolem wspólnego dziedzictwa duchowego i kulturowego Polski, Ukrainy, Litwy i Białorusi.

Solidarność i wsparcie

Arcybiskup Szewczuk wyraził wdzięczność za wsparcie i solidarność wobec cierpiącej Ukrainy. Podkreślił, że udostępnienie kościoła w centrum miasta jest wyrazem miłości chrześcijańskiej i pomoże w gojeniu ran oraz budowaniu porozumienia między narodami.

Historia kościoła św. Jozafata: od prawosławia do grekokatolicyzmu

Kościół św. Jozafata ma bogatą historię. Zbudowany w XVIII wieku przez prawosławną diasporę grecką, po I wojnie światowej stał się własnością rzymskokatolickiej diecezji lubelskiej. W latach 80. XX wieku stał się miejscem odradzania się życia religijnego grekokatolików w Lublinie.

Nowy rozdział dla parafii greckokatolickiej

Przekazanie kościoła św. Jozafata greckokatolickiej parafii w Lublinie otwiera nowy rozdział w historii tej wspólnoty. Jest to gest pełen symbolicznego znaczenia, podkreślający jedność i współpracę między różnymi tradycjami chrześcijańskimi, a także solidarność w obliczu trudnych czasów.

Podobne wiadomości

Popularne tematy