poniedziałek, 13 maja, 2024
Strona głównaReligiaMisja głoszenia Ewangelii według Papieża Franciszka

Misja głoszenia Ewangelii według Papieża Franciszka

Papież Franciszek, podsumowując swoje środowe katechezy poświęcone apostolskiemu zapałowi wierzących, podkreśla, że każda ochrzczona osoba jest powołana do świadectwa i głoszenia Ewangelii wszystkim ludom.

Sakrament chrztu i ryt Efata

Papież rozpoczął katechezę, zachęcając wiernych do refleksji nad „Rytem Efata”, który jest wykonywany podczas sakramentu chrztu. Przypomniał, że ten ryt pochodzi od cudownego uzdrowienia głuchoniemego mężczyzny w Galilei przez Jezusa. To wydarzenie, jak zauważył papież, miało miejsce na terenach wówczas zamieszkałych głównie przez pogan, co pokazuje, że Jezus jest w stanie otworzyć uszy i usta tych, którzy nie mogą słyszeć ani mówić, gdzie głuchota i niemota w Biblii metaforycznie oznaczają zamknięcie na wezwanie Boga.

Otwartość na świadectwo Ewangelii

Papież Franciszek zwrócił uwagę na kolejny znaczący znak w tym epizodzie: decydujące słowo „efata”, które Jezus wypowiedział, co w języku aramejskim oznacza „Otwórz się”. To słowo, jak wyjaśnił, jest zaproszeniem skierowanym nie tylko do głuchoniemych, którzy nie mogli Go słyszeć, ale przede wszystkim do jego uczniów z tamtego czasu i wszystkich czasów.

Świadkowie, a nie ideolodzy zamknięcia

Papież Franciszek zauważył, że powinniśmy również zastanowić się nad naszą postawą jako chrześcijan: „Chrystusjanin musi być otwarty na Słowo Boże i służenie innym. Zamknięci chrześcijanie zawsze kończą źle, ponieważ nie są chrześcijanami, są ideologami zamknięcia”.

Wezwanie do bycia misjonarzami

Przypominając, że nawet na końcu Ewangelii Jezus powierza nam swoje misyjne pragnienie, papież Franciszek ponownie wezwał wiernych, „aby czuli się powołani, ze względu na nasz chrzest, do świadectwa i głoszenia Jezusa” i „prosili o łaskę dokonania pastoralnej i misyjnej konwersji”.

Papież zakończył, zachęcając każdego z nas do zadania sobie pytania: „Czy naprawdę kocham Pana na tyle, aby chcieć Go ogłaszać? Czy chcę stać się jego świadkiem, czy wystarcza mi bycie jego uczniem? Czy zależy mi na ludziach, których spotykam, prowadząc ich do Jezusa w modlitwie? Czy chcę zrobić coś, aby radość Ewangelii, która przemieniła moje życie, uczyniła ich życie piękniejszym?”

Podobne wiadomości

Popularne tematy