sobota, 1 czerwca, 2024
Strona głównaReligiaKurs Europy i konieczność dążenia do kreatywnych ścieżek pokoju

Kurs Europy i konieczność dążenia do kreatywnych ścieżek pokoju

Wezwanie Papieża Franciszka w Portugalii

Nasz Dyrektor Redakcji zastanawia się nad wezwaniem Papieża Franciszka w Portugalii do rozwoju dyplomacji pokoju w Unii Europejskiej, mającej na celu rozwiązanie konfliktów, zaczynając od wojny na Ukrainie.

Wojna w sercu Europy

Podczas gdy istnieje ryzyko przyzwyczajenia się do wybuchu wojny w sercu chrześcijańskiej Europy z agresją Rosji przeciwko Ukrainie, niektórzy nie ustają, łącząc proroctwo i realizm, wzywając do pokoju, przypominając narodom i ludziom – a w szczególności Europie – o ich odpowiedzialności.

Rola Europy

Na początku swojej podróży do Portugalii, gdzie przybył, aby świętować Światowy Dzień Młodzieży, Papież Franciszek mówił o roli Starego Kontynentu, wyrażając nadzieję, że nie zapomni o swojej tożsamości, ale będzie zdolny do proponowania kreatywnych dróg dla pokoju i dyplomatycznych rozwiązań, zamiast akceptować ideę nieuchronności wojny i wyścigu zbrojeń.

Dyplomacja pokoju

Papież Franciszek stwierdził, że “świat potrzebuje Europy, prawdziwej Europy: potrzebuje jej roli jako mostu i rozjemcy we wschodniej części, na Morzu Śródziemnym, w Afryce i na Bliskim Wschodzie”. Tylko w ten sposób Europa będzie mogła przynieść na międzynarodową scenę “swój specyficzny wkład”, który ma trudności z wyłonieniem się w obecnej sytuacji historycznej.

Pytania do Europy

Papież zwraca pytania do Europy: “Dokąd płyniesz, jeśli nie pokazujesz światu ścieżek pokoju, kreatywnych sposobów na zakończenie wojny na Ukrainie i wielu konfliktów powodujących tak wiele rozlewu krwi?” I ponownie, poszerzając zakres: “Zachód, na jakim kursie płyniesz? Twoje technologie, które przyniosły postęp i globalizację świata, nie są same w sobie wystarczające, a tym bardziej twoje wysoko zaawansowane bronie, które nie stanowią inwestycji na przyszłość, ale wyczerpują autentyczny kapitał ludzki: edukację, zdrowie, państwo opiekuńcze.

Tragedia na Ukrainie

Według Prokuratury Generalnej Ukrainy, do 22 lutego 2023 r., inwazja pochłonęła życie 9 655 cywilów, w tym 461 dzieci; raniła 12 829 cywilów, w tym 926 dzieci; i była okazją do ponad 68 000 zbrodni wojennych, w tym 2 600 przeciwko dzieciom.

Nadzieja na przyszłość

Ale Papież Franciszek nie rezygnuje z patrzenia w przyszłość z nadzieją: “Marzę o Europie, sercu Zachodu, które wykorzystuje swoje ogromne talenty do rozwiązywania konfliktów i zapalania lamp nadziei; Europie zdolnej do odzyskania swojego młodzieńczego serca, patrzącej na wielkość całości i poza swoje natychmiastowe potrzeby; Europie, która jest otwarta na ludzi i osoby, bez goniących za ideologiami i formami ideologicznej kolonizacji.”

On zasługuje na to, aby go słuchać, zanim będzie za późno.

Podobne wiadomości

Popularne tematy