sobota, 27 kwietnia, 2024
Strona głównaMedycynaKrótkowzroczność - charakterystyka tej wady wzroku

Krótkowzroczność – charakterystyka tej wady wzroku

Wady wzroku mogą być zarówno wrodzone jak i nabyte- czyli pojawiły się one z biegiem czasu i pod wpływem różnorodnych czynników. Jedną z najpopularniejszych jest jednak miopia, którą można skorygować przy użyciu odpowiednich okularów lub szkieł kontaktowych. Jednak czym jest miopia i w jaki sposób się ona objawia?

Miopia – co charakteryzuję tę wadę aparatu wzroku?

Miopia to nic innego jak krótkowzroczność. Jest to bardzo powszechna wada wzroku, która dotyka nie tylko dorosłych, ale także i dzieci. Krótkowzroczność można bez większego problemu skorygować albo przy użyciu odpowiednich okularów albo soczewek kontaktowych. Miopia objawia się problemami podczas widzenia przedmiotów i punktów, które umieszczone są nieco dalej od aparatu wzroku. Przeciwieństwem miopii jest nadwzroczność, które objawia się w odwrotny sposób, czyli problemami z widzeniem przedmiotów umieszczonych dość blisko.

Jak widzi krótkowidz a jak dalekowidz?

Krótkowzroczność i nadwzroczność to wady wzroku, które występują dość często w społeczeństwie. Nie są to choroby oczu, a co za tym idzie, nie wymagają one leczenia, a jedynie korekcji. Krótkowzroczność i nadwzroczność objawiają się w sposób przeciwstawny do siebie. Krótkowidz widzi:

  • ostrzej i wyraźniej jeśli przedmioty znajdują się blisko jego narządu wzroku;
  • gorzej przedmioty oddalone od jego aparatu wzroku – ich krawędzie zwykle są niewyraźne i rozmywają się.

Z kolei nadwzroczność powoduje lepsze widzenie w przypadku przedmiotów, które znajdują się w dość dużej odległości od aparatu wzroku. W przypadku patrzenia z niewielkiej odległości, dalekowidz nie jest w stanie precyzyjnie rozpoznać konturów i zarysów widzianego przedmiotu.

Jak korygować miopię?

Krótkowzroczność – podobnie zresztą jak i nadwzroczność – może być korygowana zarówno przy użyciu szkieł kontaktowych jak i okularów. Zazwyczaj jednak wykorzystuje się soczewki sferyczne. Są one wygodniejszą i dyskretniejszą formą korekcji niż okulary, a dodatkowo nie ograniczają np. aktywności fizycznej. Krótkowzroczność powinna być korygowana przy pomocy soczewek skupiających i kierujących światło bezpośrednio na siatkówkę oka. W ten sposób krótkowidz będzie mógł o wiele lepiej widzieć przedmioty, które są umieszczone znacznie dalej od niego. 

Jak dobrać odpowiednie soczewki dla krótkowidza?

Krótkowzroczność i nadwzroczność to wady, które wymagają konsultacji okulistycznej i przeprowadzenie pełnej diagnostyki. Specjalista powinien określić jak zaawansowana i głęboka jest krótkowzroczność, a następnie precyzyjnie określić parametry soczewek kontaktowych, które będą w stanie efektywnie tę wadę skorygować. W gabinecie okulistycznym wykonywane są testy, pozwalające na sprecyzowanie stopnia wady, a jednocześnie możliwe jest wykonanie pełnego badania wzroku. Na podstawie wyników, okulista określa moc soczewek i odpowiednio dobiera ich rodzaj. W efekcie, wada wzroku jest bezboleśnie i w dyskretny sposób skorygowana, a krótkowidz odzyskuje wyraźne widzenie nawet w przypadku przedmiotów znajdujących się w znacznej odległości.

Podobne wiadomości

Popularne tematy