poniedziałek, 27 maja, 2024
Strona głównaReligiaPapież na audiencji: "Znalazłem pasję i entuzjazm w Marsylii"

Papież na audiencji: “Znalazłem pasję i entuzjazm w Marsylii”

Podczas swojej cotygodniowej audiencji ogólnej, Papież Franciszek podzielił się refleksjami na temat niedawno zakończonej podróży apostolskiej do Marsylii z okazji zakończenia Spotkań Śródziemnomorskich.

Pasja i entuzjazm w Marsylii

Papież Franciszek wyraził się z dużym uznaniem o swojej wizycie w Marsylii, mówiąc: “Mogę powiedzieć, że znalazłem pasję i entuzjazm w Marsylii.” Podkreślił on obecność tych cech wśród głównych postaci dwudniowej wizyty, w tym kardynała Jean-Marca Aveline’a oraz wiernych laików zaangażowanych w działalność charytatywną i edukacyjną.

Podziękowania dla uczestników

Papież podziękował wszystkim uczestnikom wizyty, w tym prezydentowi Republiki, Emmanuelowi Macronowi, za jego obecność, która świadczyła o tym, że cała Francja zwróciła uwagę na wydarzenie w Marsylii.

Powrót do korzeni Śródziemnomorza

Franciszek mówił o marzeniu, aby Śródziemnomorze odzyskało swoją pierwotną misję jako miejsce cywilizacji i pokoju. Stwierdził: „Śródziemnomorze to kolebka cywilizacji i kolebka jest dla życia! Nie jest dopuszczalne, aby stało się grobem, ani miejscem konfliktu. Nie.”

Historia Spotkań

Papież wyjaśnił, że Spotkania Śródziemnomorskie w Marsylii były kontynuacją podobnych spotkań, które odbyły się wcześniej w Bari i Florencji. Podkreślił, że nie były to izolowane wydarzenia, ale krok naprzód w budowaniu bardziej ludzkiego spojrzenia na Śródziemnomorze.

Wybór emigracji

Franciszek podkreślił konieczność pracy nad tym, aby ludzie mogli w pełni godności wybierać, czy chcą emigrować, czy nie. Przypomniał również o konieczności przywrócenia nadziei społeczeństwom europejskim, zwłaszcza młodszym pokoleniom.

Modlitwa o nadzieję

Papież zakończył swoje przemówienie modlitwą do Matki Bożej, którą ludzie Marsylii czczą jako Notre Dame de la Garde, prosząc o towarzyszenie w podróży ludów Śródziemnomorza.

Podobne wiadomości

Popularne tematy