niedziela, 15 września, 2024
Strona głównaPolskaZmiany w praktykach religijnych Polaków: analiza najnowszych danych ISKK

Zmiany w praktykach religijnych Polaków: analiza najnowszych danych ISKK

W 2022 roku odnotowano wzrost liczby katolików uczestniczących w niedzielnych mszach świętych oraz przystępujących do komunii świętej. Zgodnie z danymi Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego (ISKK), 29,5% zobowiązanych katolików uczęszczało na mszę świętą, a 13,9% przystępowało do komunii. Te liczby, choć wyższe niż w roku poprzednim, wciąż są niższe niż przed pandemią COVID-19.

Kościół katolicki w liczbach

W 2021 roku odsetek dominicantes (osób uczęszczających na mszę) wynosił 28,3%, a communicantes (osób przystępujących do komunii) – 12,9%. Dane te wskazują na stopniowy powrót wiernych do regularnego uczestnictwa w praktykach religijnych po okresie pandemii. Warto zauważyć, że w 2019 roku, przed pandemią, odsetek ten był znacznie wyższy.

Spadek liczby katolików w Polsce

Z Narodowego Spisu Powszechnego z 2021 roku wynika, że w Polsce żyje nieco ponad 27 milionów katolików, co stanowi 71,3% populacji. W porównaniu do danych z 2011 roku, kiedy to katolicy stanowili 33 miliony osób, obserwujemy spadek liczby osób identyfikujących się z Kościołem katolickim.

Stabilność w praktykach eucharystycznych

Mimo spadającej liczby osób deklarujących się jako katolicy, odsetek osób przystępujących do komunii świętej pozostaje stosunkowo stabilny. W ciągu ostatnich dwudziestu lat, ten wskaźnik utrzymywał się na poziomie około 16%, z niewielkimi wahaniami, które mogły być spowodowane sytuacją sanitarną w latach 2020-2022.

Podobne wiadomości

Popularne tematy