Papież Franciszek prowadzi modlitwę Anioł Pański na Placu Świętego Piotra i zachęca chrześcijan do odnowienia zaufania do Pana, pielęgnując Jego obecność poprzez Słowo i Sakramenty.
Ewangelia według św. Mateusza jako inspiracja
Opierając się na Ewangelii według św. Mateusza, w której Jezus pyta uczniów: “Za kogo ludzie uważają Syna Człowieczego?” (Mt 16:13-20), Papież Franciszek stwierdził, że jest to pytanie, które również my sobie zadajemy. Zwracając się do wiernych zgromadzonych na Placu Świętego Piotra na modlitwę Anioł Pański, Papież zauważył, że Jezusa zwykle postrzega się jako “wielkiego nauczyciela, wyjątkową osobę: dobrą, sprawiedliwą, konsekwentną, odważną…”. Jednak, jak kontynuował, to nie wystarczy dla Jezusa, który nie jest tylko postacią historyczną, odległym prorokiem: jest tu dla nas dzisiaj, jest Bogiem, który jest nam bliski!
Chrystus – Bóg teraźniejszości
Święty Ojciec wyjaśnił dalej, że Chrystus nie jest wspomnieniem przeszłości, ale Bogiem teraźniejszości. Jezus, dodał, żyje i towarzyszy nam. “Jest przy naszym boku, oferuje nam Swoje Słowo i Jego łaskę, które rozświetlają i orzeźwiają nas w drodze.”
Nigdy nie jesteśmy sami
Zapewniając wierzących, że nigdy nie są sami na ścieżce życia, powiedział, że Chrystus jest z nami i pomaga nam w naszej drodze, tak jak uczynił to z Piotrem i innymi uczniami. To Piotr, w dzisiejszej Ewangelii, dodał, który rozumie to i dzięki łasce rozpoznaje w Jezusie “Chrystusa, Syna Boga żywego”, nie postać z przeszłości, ale Chrystusa, to znaczy Mesjasza, “Syna Boga żywego, który stał się człowiekiem i przyszedł dzielić się radościami i trudnościami naszej drogi.”
Nic nie jest niemożliwe z Jezusem u naszego boku
Papież Franciszek powiedział, że jeśli czasami “szczyt życia chrześcijańskiego wydaje się zbyt wysoki, a ścieżka zbyt stroma”, spójrz na Jezusa, który idzie obok nas, przyjmując nasze słabości, dzieląc się naszymi wysiłkami i opierając się swoim mocnym i delikatnym ramieniem na naszych słabych barkach. “Z Nim blisko, sięgnijmy też po siebie nawzajem i odnówmy nasze zaufanie: z Jezusem, to, co wydaje się niemożliwe samemu, przestaje nim być!” zakończył, zachęcając chrześcijan do odnowienia zaufania do Niego, pielęgnowania Jego obecności poprzez Słowo i Sakramenty oraz pozwolenia sobie na prowadzenie przez Niego razem z braćmi i siostrami w społeczności.