wtorek, 16 kwietnia, 2024
Strona głównaPolskaBiskupi coraz bliżej stworzenia komisji do spraw pedofili 

Biskupi coraz bliżej stworzenia komisji do spraw pedofili 

Hierarchowie chcą, by temat wykorzystywania seksualnego osób małoletnich przez niektórych duchownych w Polsce zbadał zespół interdyscyplinarny – informuje w piątek “Rzeczpospolita”.

Jak czytamy w piątkowym wydaniu “Rzeczpospolitej”, to jedna z ważniejszych decyzji w sprawie powołania komisji, która zapadła na zakończonym w środę zebraniu biskupów w Lidzbarku Warmińskim.

Zgadzamy się co do tego, że tylko wyniki całościowych i interdyscyplinarnych badań mogą pomóc Kościołowi w skuteczniejszym przeciwdziałaniu przemocy seksualnej oraz reagowaniu na nią, a także udzielaniu pomocy osobom skrzywdzonym wykorzystaniem seksualnym – mówi “Rzeczpospolitej” prymas Polski abp Wojciech Polak, delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży, który tworzy koncepcję zespołu.

Od marca, gdy zapadła decyzja o tym, że taki organ ma zostać powołany, pracowaliśmy dość intensywnie – dodaje.

“Przedstawiłem biskupom analizę pracy podobnych komisji, które powstały w USA, Niemczech, Australii, Francji, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Belgii, Holandii i Portugalii. Skupiliśmy się m.in. na tym, jaka była metodologia ich pracy. Taka analiza pomoże nam wybrać odpowiedni do warunków polskich sposób pracy” – wyjaśnia abp Polak.

Jak pisze “Rz”, biskupi zdecydowali też, że do zespołu pracującego nad koncepcją komisji powołają abp. Grzegorza Rysia (historyka), bp. Jana Kopca (archiwistę) oraz bp. Ryszarda Kasynę (prawnika kanonistę). Prócz tego – jak czytamy – prymas został upoważniony do tego, by rozpocząć rozmowy z przełożonymi wyższych zakonów żeńskich i męskich, by także one włączyły się w prace zmierzające do utworzenia komisji.

Źródło: PAP

Podobne wiadomości

Popularne tematy