niedziela, 3 marca, 2024
Strona głównaReligiaSztuczna Inteligencja a Pokój: Temat 57. Światowego Dnia Pokoju

Sztuczna Inteligencja a Pokój: Temat 57. Światowego Dnia Pokoju

Oświadczenie wydane przez Dicastery for Promoting Integral Human Development przewiduje wezwanie Papieża Franciszka do “otwartego dialogu na temat znaczenia tych nowych technologii, obdarzonych możliwościami zakłóceń i dwuznacznymi skutkami.”

Otwarty dialog

W ostatnich latach dokonano znaczących postępów w dziedzinie sztucznej inteligencji, które mają coraz większy wpływ na działalność ludzi, życie osobiste i społeczne, politykę i gospodarkę. W tym kontekście Papież Franciszek wezwie do “otwartego dialogu na temat znaczenia tych nowych technologii, obdarzonych możliwościami zakłóceń i dwuznacznymi skutkami”. Święty Ojciec podkreśli konieczność bycia “czujnym”, pracując nad tym, aby “logika przemocy i dyskryminacji nie zakorzeniła się w produkcji i użyciu takich urządzeń, kosztem najbardziej wrażliwych i wykluczonych”, ponieważ “niesprawiedliwość i nierówności napędzają konflikty i antagonizmy.”

Na służbie ludzkości

Wiadomość będzie również dotyczyć pilnej “potrzeby kierowania koncepcją i użyciem sztucznej inteligencji w odpowiedzialny sposób”, mając na celu “postawienie jej na służbie ludzkości i ochrony naszego wspólnego domu”. Nie będzie to możliwe bez rozszerzenia “tej etycznej refleksji” na dziedziny “edukacji i prawa”. Oświadczenie zakończyło się stwierdzeniem, że “ochrona godności osoby i troska o braterstwo skutecznie otwarte na całą rodzinę ludzką” stanowią “niezbędne warunki, aby rozwój technologiczny pomógł przyczynić się do promocji sprawiedliwości i pokoju na świecie.”

Światowy Dzień Pokoju

Każdego 1 stycznia, w uroczystość Maryi, Matki Bożej, Kościół obchodzi Światowy Dzień Pokoju. Recesja została ustanowiona przez Papieża Pawła VI w 1967 roku, wprowadzając długą tradycję przesłań od Świętego Ojca, wzywając wszystkich ludzi do refleksji nad ważnymi tematami w związku z pracą nad budowaniem pokoju. Ostatnia wiadomość, która oznaczała 56. Światowy Dzień Pokoju, nosiła tytuł “Nikt nie może być zbawiony sam. Walcząc razem z Covid-19, wspólnie podążając ścieżkami pokoju.” W tekście Papież Franciszek zaprosił światową społeczność do “myślenia w kategoriach dobra wspólnego, uznając, że należymy do większej społeczności, i otwierając nasze umysły i serca na uniwersalne ludzkie braterstwo”, mając nadzieję na wspólne i poważne zaangażowanie w dążenie do “dobra, które jest naprawdę wspólne.”

Podobne wiadomości

Popularne tematy