wtorek, 28 maja, 2024
Strona głównaReligiaBiskup Hinder: Męczeństwo sióstr w Jemenie ukazuje głębię miłości Jezusa"

Biskup Hinder: Męczeństwo sióstr w Jemenie ukazuje głębię miłości Jezusa”

W wywiadzie dla Vatican News, biskup Paul Hinder, emerytowany wikariusz apostolski Arabii Południowej, przypomina, jak Misyjne Siostry Miłosierdzia, które padły ofiarami męczeństwa w 2016 roku w Jemenie, ukazują innym obecność miłości Jezusa. Podkreśla również wartość nowej Komisji Watykańskiej, która ma na celu zebranie świadectw wszystkich nowoczesnych chrześcijańskich męczenników wiary.

“Siostry pokazały mi, ‘Oto miłość Jezusa Chrystusa’, zawsze się uśmiechały, nawet gdy sytuacja nie wydawała się sprzyjać uśmiechom” – mówił biskup Hinder w wywiadzie dla Vatican News – Vatican Radio. Biskup, który w tamtym czasie kierował Kościołem w regionie, wspominał cztery Misyjne Siostry Miłosierdzia, które w marcu 2016 roku zostały zamordowane, gdy uzbrojeni mężczyźni wtargnęli do katolickiego domu opieki prowadzonego przez zakonnice Matki Teresy w jemeńskim porcie Aden.

Biskup Hinder utrzymuje, że ich męczeństwo pozostawiło głębokie dziedzictwo świadectwa miłości do Chrystusa i innych aż do końca. Opowiada, jak wikariat ustanowił dzień pamięci o nowoczesnych męczennikach, w tym o męczennicach-siostrach, aby nigdy nie zapomnieć, że “mamy także dzisiaj, w naszym środowisku, świadków Jezusa Chrystusa i wiary w Niego, a nawet ludzi, którzy są gotowi zapłacić za to swoim życiem”.

Podczas swojej Ogólnej Audiencji 19 kwietnia 2023 roku, papież Franciszek wspomniał siostry Anselm, Marguerite, Reginette i Judith, które zginęły tego dnia, nazywając je “męczennicami naszych czasów”. W Jemenie, “krainie, która od wielu lat jest zraniona przez straszną, zapomnianą wojnę, która spowodowała wiele śmierci i nadal sprawia, że wiele osób cierpi dzisiaj, zwłaszcza dzieci”, Papież przypomniał, są “świecące świadectwa wiary, takie jak to Misyjnych Sióstr Miłosierdzia”, które mimo “oddania tam swojego życia”, “są nadal obecne” i “kontynuują swoją drogę”.

Biskup Hinder, pytany odziedzictwo i świadectwo, które pozostawiło męczeństwo Misyjnych Sióstr Miłosierdzia w Jemenie, odpowiedział: “Ich świadectwo to świadectwo wierności Jezusowi Chrystusowi do ostatniego momentu, nawet w sytuacji wojny i ryzyka, gdzie można zginąć nie tylko z rąk fanatyka, ale z różnych innych powodów. Świadectwo sióstr w tej sytuacji w Jemenie, zwłaszcza w Adenie w 2016 roku, dla mnie zawsze było takie, że nie uciekły. Pozostały w krytycznej sytuacji blisko biednych ludzi, o których miały dbać. Robiły to z oddaniem, radością, wiernością wobec najczystszych i najbardziej niepełnosprawnych ludzi, co zawsze na mnie robiło wrażenie.”

“Siostry pokazały mi, ‘Oto miłość Jezusa Chrystusa.’ Było to uosobione w ich zachowaniu, w ich działaniach i świadectwie. Nawet jeśli nie mogły zbyt otwarcie mówić o Ewangelii w islamskim kraju, ich życie, ich zachowanie, ich działania mówiły więcej niż słowa. To również oznaczyło mnie podczas wszystkich lat, kiedy byłem odpowiedzialny za tę rzeczywistość w Jemenie.”

Biskup Hinder podkreśla również wartość uznania przez Kościół nowych męczenników, w tym męczennic-siostr, i tych na całym świecie, którzy oddali swoje życie za wiarę i pomoc innym. “Zawsze istnieje ryzyko, że nasza pamięć jest krótka. Zwłaszcza w naszych czasach, kiedy dzieje się tak wiele nowych rzeczy, złych i dobrych, to, co wiemy dzisiaj, jutro jest zapomniane. Dobrze jest nie zapominać świadków przeszłości, nie tylko tych dalekiej przeszłości, którzy są w kalendarzu Świętych, ale także tych współczesnych.”

Podobne wiadomości

Popularne tematy