sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaReligiaKardynał Dolan uczci 150 lat Katedry św. Patryka w Armagh

Kardynał Dolan uczci 150 lat Katedry św. Patryka w Armagh

Kardynał Timothy Dolan z Nowego Jorku będzie celebrował Mszę Świętą w Katedrze św. Patryka w Armagh w Irlandii, aby uczcić 150 lat jej dedykacji. Archidiecezja przygotowuje się do różnych obchodów i działań, aby przypomnieć o tym historycznym momencie w tym tygodniu.

Historia dedykacji

Kardynał Timothy Dolan, arcybiskup Nowego Jorku, będzie celebrował Mszę Świętą w Katedrze św. Patryka w Armagh w Irlandii, aby uczcić 150 lat jej dedykacji, która miała miejsce 24 sierpnia 1873 roku. Z tej specjalnej okazji amerykański duchowny z Katedry św. Patryka w Nowym Jorku będzie głównym celebransem i kaznodzieją podczas Mszy Dziękczynnej w katedrze w niedzielę, 27 sierpnia, o godzinie 11:00.

Zaproszenie dla wszystkich

Wszyscy są zaproszeni do uczestnictwa w Mszy, która będzie świętowaniem “na chwałę i dziękczynienie Bogu za wiarę wyrażoną w katedrze”, jak ogłosiła Archidiecezja. Archidiecezja Armagh będzie świętować to historyczne wydarzenie od czwartku do niedzieli tego tygodnia.

Kamień węgielny i przerwanie budowy

Kamień węgielny katedry został położony przez arcybiskupa i prymasa Williama Crolly’ego w Dzień św. Patryka w 1840 roku, ale wszelkie prace budowlane zostały później zawieszone z powodu głodu, a zebrane fundusze zostały rozdysponowane na pomoc biednym.

Wznowienie prac

W 1854 roku prace nad katedrą zostały wznowione po Wielkanocy pod kierownictwem prymasa Josepha Dixona. Jednak to prymas Daniel McGettigan nadzorował ukończenie budowy i ogłosił niedzielę 24 sierpnia 1873 roku jako dzień jej otwarcia i dedykacji. Ogromne tłumy z całej Irlandii i nie tylko uczestniczyły w otwarciu.

Zaproszenie arcybiskupa Eamona Martina

Arcybiskup Eamon Martin zaprosił ludzi z Irlandii i z całego świata, zwłaszcza tych, których przodkowie przyczynili się do budowy katedry, do wspólnego radosnego modlitewnego dziękczynienia z okazji tej specjalnej rocznicy.

Obchody i aktywności

W tym tygodniu, w czwartek, 24 sierpnia, odbędzie się na zewnątrz “Świętowanie dla rodzin” w Shambles Yard, Armagh, przy głównych bramach katedry, między godziną 17:00 a 19:00. Dla wszystkich rodzin z Archidiecezji i nie tylko, będzie muzyka, rozrywka i różne aktywności.

Wieczorna modlitwa

Podczas Wieczornej Modlitwy odbędzie się odsłonięcie i dedykacja specjalnie zamówionej ikony św. Patryka, napisanej przez Siostry Redemptorystki w Drumcondra, Dublin. Po ceremonii każdej parafii Archidiecezji zostanie wręczony wydruk ikony.

Podobne wiadomości

Popularne tematy