piątek, 12 kwietnia, 2024
Strona głównaReligiaArcybiskup Gallagher w ONZ - Państwa muszą odnaleźć autentyczny dialog

Arcybiskup Gallagher w ONZ – Państwa muszą odnaleźć autentyczny dialog

Arcybiskup Paul Richard Gallagher, Sekretarz Stolicy Apostolskiej ds. Stosunków z Państwami, podkreślił w swoim przemówieniu do Zgromadzenia Ogólnego ONZ konieczność rozwijania “ducha służby” wśród narodów.

Kryzys wielostronnego systemu

Arcybiskup zwrócił uwagę na kryzys wielostronnego systemu, w którym organizacje takie jak ONZ i Światowa Organizacja Handlu łączą państwa w celu podejmowania decyzji.

Autentyczny dialog w ustawieniach wielostronnych

Gallagher podkreślił, że “rzeki słów” są wydawane przez delegacje, ale często brakuje chęci słuchania ze strony poszczególnych państw. Dlatego konieczne jest, aby państwa priorytetowo słuchały potrzeb innych państw i prowadziły z nimi dialog.

Państwa na służbie najbardziej wrażliwych

Arcybiskup kontynuował, mówiąc, że uczestnicy dialogów wielostronnych muszą “odkryć na nowo ducha służby”. Służenie oznacza troszczenie się o najbardziej wrażliwych w społeczeństwie.

Zagrożenie nuklearne

Jednym z tematów przemówienia arcybiskupa była “wzmożona groźba eskalacji nuklearnej” w związku z wojną na Ukrainie. Podkreślił, że “ryzyko wojny nuklearnej jest najwyższe od pokoleń”.

Ryzyko nowych technologii

Gallagher omówił ryzyko nowych technologii, zwłaszcza sztucznej inteligencji. Zwrócił uwagę na pilną potrzebę etycznego podejścia do stosowania superkomputerów w codziennym życiu.

Prawa człowieka

Arcybiskup zwrócił uwagę na 75. rocznicę Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka i 30. rocznicę Wiedeńskiej Deklaracji i Programu Działania. Podkreślił, że wiele grup doświadcza naruszeń swojej godności.

Arcybiskup zakończył swoje przemówienie dyskusją na temat miejsc konfliktów na świecie, które budzą szczególne zaniepokojenie Stolicy Apostolskiej. Cytując przemówienie Papieża Franciszka do Rady Bezpieczeństwa ONZ, podkreślił, że “mimo wszystko pokój jest możliwy”.

Podobne wiadomości

Popularne tematy