wtorek, 28 maja, 2024
Strona głównaReligiaPapież nadaje kościołowi w Wielkiej Brytanii status współkatedry

Papież nadaje kościołowi w Wielkiej Brytanii status współkatedry

Papież Franciszek nadał kościołowi w Wielkiej Brytanii status “współkatedry”, czyniąc go pierwszym tego typu w historii Wysp Brytyjskich.

Historia kościoła Świętej Marii z Wyspy

Kościół Świętej Marii z Wyspy, położony w Douglas na Wyspie Man, uzyskał ten rzadki status po tym, jak Douglas został formalnie uznany za miasto podczas obchodów platynowego jubileuszu zmarłej królowej Elżbiety II w czerwcu 2022 roku. Święta Maria z Wyspy będzie współkatedrą wraz z Metropolitalną Katedrą Chrystusa Króla w Liverpoolu. Obie katedry dzieli 80 mil i Morze Irlandzkie, ale obie należą do Archidiecezji Liverpoolu.

Rzadkość współkatedr w Kościele Katolickim

Współkatedry są rzadkością w Kościele Katolickim i istnieją tylko wtedy, gdy dwie diecezje, każda z własną katedrą, są łączone, lub gdy jedna diecezja obejmuje dwie różne jurysdykcje cywilne, jak w przypadku Archidiecezji Liverpoolu.

Proces uzyskania statusu współkatedry

Ksiądz prałat John Devine, proboszcz kościoła Świętej Marii z Wyspy, powiedział, że proces uzyskania uznania jako współkatedra trwał cały rok, ale wyraził radość, że w końcu się to stało. W oświadczeniu wydanym przez Konferencję Biskupów Katolickich dla Anglii i Walii 22 września powiedział: “Cieszę się, że Świętej Marii z Wyspy nadano status katedry; to wspaniałe wieści dla katolików na całej wyspie.”

Unikalna historia wiary na Wyspie Man

Ksiądz Devine zauważył również, że Wyspa Man ma “unikalną historię wiary”. “Chrześcijaństwo na Wyspie Man sięga czasów św. Patryka i św. Maugholda w V wieku. Jednak niewielu katolików z wyspy identyfikuje się z Liverpoolem. Niemniej jednak nadanie statusu współkatedry Świętej Marii z Wyspy podniesie świadomość w Liverpoolu o bogactwie kościoła na Wyspie Man.”

Nadanie kościołowi Świętej Marii z Wyspy statusu współkatedry jest ważnym krokiem w historii Kościoła Katolickiego na Wyspach Brytyjskich. Podkreśla to znaczenie tej społeczności dla Archidiecezji Liverpoolu i całego Kościoła.

Podobne wiadomości

Popularne tematy