sobota, 27 kwietnia, 2024
Strona głównaReligiaPapież Franciszek potępia spalenie Koranu w Szwecji

Papież Franciszek potępia spalenie Koranu w Szwecji

Papież wyraża oburzenie

W wywiadzie dla codziennej gazety Zjednoczonych Emiratów Arabskich “Al-Ittihad”, Papież Franciszek wyraził ubolewanie z powodu spalenia Koranu, najświętszej księgi islamu, w Szwecji. Papież wezwał jednocześnie do przyjęcia wartości promowanych w Dokumencie o Braterstwie Ludzkim.

“Jestem oburzony i zdegustowany tymi czynami” – wyznał Papież Franciszek Hamadowi Al-Kaabi, redaktorowi codziennej gazety ZEA Al-Ittihad, odnosząc się do niedawnych zdarzeń w Szwecji, gdzie doszło do spalenia stron Koranu.

“Każda książka uważana za świętą przez jej autorów powinna być szanowana z szacunku dla jej wierzących, a wolność wypowiedzi nigdy nie powinna być używana jako pretekst do pogardy dla innych, a to, co to umożliwia, musi być odrzucone i potępione.”

Stan zdrowia Papieża

W wywiadzie Papież Franciszek mówił również o swoim stanie zdrowia po niedawnej operacji brzucha. “Było trudno, ale teraz, dzięki Bogu, jestem lepszy dzięki zaangażowaniu i profesjonalizmowi lekarzy i personelu pielęgniarskiego, którym bardzo dziękuję. Modlę się za nich i ich rodziny, a także za wszystkie osoby, które pisały i modliły się za mnie w tych dniach.”

Wizyta w Abu Dhabi

Papież, przypominając swoją wizytę w Abu Dhabi w 2019 roku, wyraził uznanie dla zaangażowania ZEA i Szejka Mohameda bin Zayeda w drogę prowadzącą do rozpowszechniania braterstwa, pokoju i tolerancji. Wezwał również, aby młodzi ludzie nie byli pozostawieni przez dorosłych na łasce iluzji i konfliktów cywilizacyjnych.

“Moim zdaniem, jedynym sposobem na ochronę młodych ludzi przed negatywnymi przekazami i fałszywymi i sfabrykowanymi wiadomościami, a także przed pokusami materializmu, nienawiści i uprzedzeń, jest nie pozostawianie ich samych w tej walce, ale dawanie im niezbędnych narzędzi, jakimi są wolność, rozeznanie i odpowiedzialność. “Wolność”, kontynuował, “to to, co odróżnia człowieka. Bóg stworzył nas wolnymi nawet do odrzuceniaGo, wolność myśli i wypowiedzi są niezbędne, aby pomóc im rosnąć i uczyć się.”

Inwestowanie w młodzież

“Nigdy nie powinniśmy popaść w błąd traktowania młodych ludzi jak dzieci, niezdolnych do wyboru i podejmowania decyzji” – kontynuował Papież, “są oni teraźniejszością, a inwestowanie w nich oznacza gwarancję ciągłości”, zawsze przestrzegając złotej zasady robienia innym to, co chcielibyśmy, aby zrobiono nam.

Dokument o Braterstwie Ludzkim

Odpowiadając na pytanie o Dokument o Braterstwie Ludzkim, Papież stwierdził, że zawsze wręcza go delegacjom, które przyjmuje w Watykanie, “ponieważ uważam, że jest to ważny tekst nie tylko dla dialogu międzyreligijnego, ale dla pokojowego współistnienia wszystkich ludzi. Będzie cywilizacja braterstwa lub wrogości, albo zbudujemy przyszłość razem, albo nie będzie przyszłości.”

Budowniczowie pokoju

Papież Franciszek wyraził zadowolenie z akceptacji przez globalną społeczność przesłania i celów dokumentu. “Braterstwo ludzkie jest antidotum, którego świat potrzebuje, aby uleczyć się z trucizny tych ran. Przyszłość współpracy międzyreligijnej opiera się na zasadzie wzajemności, szacunku dla drugiego i prawdy”.

“Naszym zadaniem”, dodaje Papież Franciszek, “jest przekształcenie poczucia religijnego w współpracę, w braterstwo, w konkretne dobre uczynki. Dziś potrzebujemy budowniczych pokoju, nie twórców broni; dziś potrzebujemy budowniczych pokoju, nie podżegaczy konfliktów; potrzebujemy strażaków, nie podpalaczy; potrzebujemy orędowników pojednania, nie ludzi, którzy zagrażają zniszczeniem.”

Konkretne zobowiązania

W kontekście konkretnych zobowiązań w tym zakresie, Papież zachęcał do inicjatyw charytatywnych, które zostały uruchomione po publikacji Dokumentu. “Łatwo”, powiedział Papież, “mówić o braterstwie, ale prawdziwą miarą braterstwa jest to, co faktycznie robimy w konkretny sposób, aby pomóc, wspierać, pielęgnować i przyjmować moich braci i siostry w człowieczeństwie. Każde dobro z natury musi być dla wszystkich bez wyjątku. Jeśli czynię dobro tylko tym, którzy myślą lub wierzą tak jak ja, to moje dobro jest hipokryzją, bo dobro nie zna dyskryminacji ani wykluczenia.”

Zagrożenia terrorystyczne

Na zwiększenie zagrożeń terrorystycznych, Papież Franciszek odpowiedział słowami dokumentu, potępiając “wszystkie praktyki zagrażające życiu, takie jak ludobójstwo, akty terrorystyczne, przymusowe przesiedlenia, handel organami ludzkimi, aborcję i eutanazję, oraz polityki, które wszystko to wspierają.”

Dom Abrahama w Abu Dhabi

Papież wyraził swoje uznanie dla Domu Abrahama w Abu Dhabi, przestrzeni obejmującej kościół dedykowany św. Franciszkowi, meczet i synagogę, stworzonej w celu realizacji zasady Braterstwa Ludzkiego.

Kryzys klimatyczny i środowiskowy

Podkreślając klimatyczny i środowiskowy stan wyjątkowego zagrożenia, Ojciec Święty apelował, “Jedynym skutecznym sposobem na poradzenie sobie z tym kryzysem jest znalezienie realistycznych rozwiązań dla rzeczywistych problemów kryzysu ekologicznego. Musimy przekształcić deklaracje w działania, zanim będzie za późno.”

Podobne wiadomości

Popularne tematy