wtorek, 17 września, 2024
Strona głównaReligiaProgram, logo i motto apostolskiej wizyty papieża Franciszka w Mongolii

Program, logo i motto apostolskiej wizyty papieża Franciszka w Mongolii

Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej podało szczegóły kończącej lato wizyty papieża Franciszka w Republice Mongolii, której mottem jest “Razem w nadziei”.

Podczas historycznej wizyty w Republice Mongolii, papież Franciszek spotka się z władzami politycznymi, przemówi do przedstawicieli Kościoła katolickiego, weźmie udział w ekumenicznym i międzyreligijnym spotkaniu, spotka się z pracownikami charytatywnymi i odprawi Mszę Świętą na stadionie sportowym.

W oświadczeniu wydanym w czwartek przez Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej wymieniono wydarzenia, które składają się na 43. międzynarodową podróż apostolską papieża. Wiadomość, że papież przyjął zaproszenie prezydenta Mongolii i lokalnych władz kościelnych, ogłoszono w czerwcu, razem z datami wizyty: od 31 sierpnia do 4 września 2023 roku.

Zgodnie z harmonogramem opublikowanym przez Biuro Prasowe w czwartek, 6 lipca, papież Franciszek wyruszy z rzymskiego lotniska Fiumicino wieczorem w czwartek, 31 sierpnia, aby przybyć na międzynarodowe lotnisko “Czyngis-chan” w Ułan Bator w piątek, 1 września o 10:00 czasu lokalnego, kiedy odbędzie się ceremonia powitalna.

Papież pozostanie w stolicy, Ułan Bator, przez całą wizytę. W sobotę, 2 września, Ojciec Święty zostanie powitany na ceremonii powitalnej na placu Suchbatora w Ułan Bator, zanim złoży wizytę prezydentowi Mongolii w Pałacu Państwowym. Ukhnaagiin Khürelsükh, zwany również Khürelsükh Ukhnaa, jest 6. i obecnym prezydentem Mongolii, który rozpoczął swoją kadencję 25 czerwca 2021 roku po wygraniu wyborów prezydenckich w Mongolii w 2021 roku.

Papież Franciszek wygłosi wtedy swoje pierwsze oficjalne przemówienie podczas spotkania z władzami, społeczeństwem obywatelskim i Korpusem Dyplomatycznym w sali “Ikh Mongol” Pałacu Państwowego. Następnie spotka się z przewodniczącym Wielkiego Churału Państwowego (parlamentu Mongolii) i z premierem, Luvsannamsrain Oyun-EErdene.

W piątkowe popołudnie papież spotka się z biskupami, księżmi, misjonarzami i osobami konsekrowanymi, a także pracownikami duszpasterskimi, do których przemówi w katedrze św. Piotra i Pawła.

W niedzielę, 3 września, papież weźmie udział rano w Ekumenicznym i Międzyreligijnym Spotkaniu w teatrze “Hun” w Ułan Bator. W niedzielę po południu odprawi Mszę Świętą na stadionie sportów zimowych “Steppe Arena”.

W poniedziałek, 4 września, ostatni dzień wizyty papieża, zostanie otwarte centrum charytatywne – Dom Miłosierdzia – i spotka się z personelem i wolontariuszami organizacji, zanim pożegna się podczas ceremonii pożegnalnej na lotnisku “Czyngis-chan”. Planowany jest odlot o godzinie 12:00 czasu lokalnego i przybycie do Rzymu tego samego dnia późnym popołudniem, co wynika z sześciogodzinnej różnicy czasu między Mongolią a Włochami.

Pod hasłem “Razem w nadziei”, Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej wyjaśniło, że zostało ono wybrane, aby podkreślić “podwójne znaczenie apostolskiej podróży Ojca Świętego do Mongolii: jako wizyty duszpasterskiej i wizyty państwowej”. “Nadzieja”, czysto chrześcijańska cnota, jak dodano w oświadczeniu, jest również szeroko podzielana w kręgach niechrześcijańskich. “Łącząc ją z przysłówkiem ‘Razem’, motto “podkreśla znaczenie dwustronnej współpracy między Stolicą Apostolską a Mongolią”.

“Razem w nadziei” reprezentuje wspólny ideał i jest również elementem, który będzie charakteryzował podróż. “Obecność Ojca Świętego stanowi dla tej małej części Ludu Bożego znak wielkiej nadziei i zachęty, a z drugiej strony Kościół, który jest w Mongolii, ze swoją małością i marginalnością, może zaoferować znak nadziei dla uniwersalnego Kościoła”, powiedziało Biuro Prasowe.

Biuro Prasowe wyjaśniło również logo, które przedstawia mapę Mongolii zarysowaną na czerwono i niebiesko, kolory flagi narodowej. W obrębie granic jest kształt geru (tradycyjne mongolskie mieszkanie), z którego w górę unosi się żółty dym (kolor Watykanu). Po prawej stronie geru jest krzyż. Ger i krzyż są zawarte między dwoma pionowymi napisami, w tradycyjnym języku mongolskim, które odzwierciedlają motto – “Razem w nadziei”.

Papież Franciszek jest pierwszym papieżem, który odwiedza ten wschodnioazjatycki kraj graniczący z Rosją i Chinami. Z zaledwie 3,3 miliona mieszkańców jest to najrzadziej zaludnione państwo na świecie. Po upadku dynastii Qing w Chinach w 1911 roku, Mongolia uzyskała niepodległość od Republiki Chińskiej w 1921 roku, po czym działała jako satelickie państwo Związku Radzieckiego.

Po pokojowej rewolucji demokratycznej i upadku Związku Radzieckiego w 1991 roku, obecna socjaldemokratyczna Partia Ludowa Mongolii przekształciła polityczny krajobraz kraju i wprowadziła nową konstytucję. Koniec represji religijnych w 1990 roku pozwolił na odrodzenie wolności religijnej i w większości buddystycznym kraju, katolicki misjonarze powrócili, aby odbudować Kościół w 1992 roku. Obecnie w kraju jest około 1300 ochrzczonych katolików, którymi administruje włoski kardynał Giorgio Marengo.

Podobne wiadomości

Popularne tematy