wtorek, 16 kwietnia, 2024
Strona głównaReligiaPapież Franciszek: Druga Laudato si' zostanie opublikowana 4 października

Papież Franciszek: Druga Laudato si’ zostanie opublikowana 4 października

Papież Franciszek z niecierpliwością czeka na Początek Sezonu Stworzenia, który rozpoczyna się 1 września Światowym Dniem Modlitwy o Opiekę nad Stworzeniem i kończy się świętem św. Franciszka z Asyżu, 4 października. Ogłosił również publikację swojego gorąco oczekiwanego kontynuacji “Laudato si'”.

Sezon Stworzenia i Światowy Dzień Modlitwy

Papież Franciszek podczas wystąpienia w Sali Pawła VI w środę zwrócił uwagę na Światowy Dzień Modlitwy o Opiekę nad Stworzeniem, który odbywa się co roku 1 września. Tematem tegorocznych obchodów jest “Niech sprawiedliwość i pokój płyną”. Papież przypomniał, że ten dzień oznacza początek Sezonu Stworzenia, który potrwa do 4 października, święta św. Franciszka z Asyżu.

Drugie Laudato si’

Jak ogłosił 21 sierpnia, kiedy przyjął delegację prawników z krajów członkowskich Rady Europy, Papież ujawnił, że druga część jego encykliki Laudato si’ zostanie opublikowana 4 października. “W tym dniu planuję opublikować wezwanie, drugie Laudato si'”, powiedział Papież. “Dołączmy do naszych chrześcijańskich braci i sióstr w zobowiązaniu do opieki nad stworzeniem jako świętym darem od Stwórcy.”

Stanie po stronie ofiar niesprawiedliwości środowiskowej

W swoim przemówieniu w środę Papież podsumował sedno swojego Orędzia na Światowy Dzień, które zostało ogłoszone w maju: “Musimy stanąć po stronie ofiar niesprawiedliwości środowiskowej i klimatycznej, dążąc do zakończenia bezsensownej wojny z naszym wspólnym domem, która jest straszną wojną światową. Zachęcam wszystkich do pracy i modlitwy, aby znów obfitował w życie.”

Transformacja polityki publicznej

W Orędziu Papież mówi, że musimy postanowić “przekształcić nasze serca, nasz styl życia i publiczne polityki rządzące naszymi społeczeństwami”. Wrócił również do tematu ekologicznej konwersji i potrzeby nie traktowania już stworzenia jako obiektu do wykorzystania, ale jako rzeczywistości do ochrony “jako święty dar od naszego Stwórcy”. Papież w swoim orędziu na Światowy Dzień Modlitwy o Opiekę nad Stworzeniem podkreślił potrzebę “przekształcenia publicznych polityk, które rządzą naszymi społeczeństwami i kształtują życie młodych ludzi dzisiaj i jutro.”

Nadzieje Papieża na synodalność

Papież Franciszek podkreślił znaczenie synodalności i wyraził nadzieję, że “w tym Sezonie Stworzenia, jako naśladowcy Chrystusa w naszej wspólnej synodalnej podróży, będziemy żyć, pracować i modlić się, aby nasz wspólny dom znów kipiał życiem.”

Podobne wiadomości

Popularne tematy