niedziela, 19 maja, 2024
Strona głównaReligiaPapież podczas Anioł Pański: wiara i codzienne życie są nierozerwalnie połączone

Papież podczas Anioł Pański: wiara i codzienne życie są nierozerwalnie połączone

W niedzielę podczas Anioł Pański, Papież Franciszek ostrzegał przed pokusą myślenia, że wiara i codzienne życie to dwie odrębne rzeczy, nazywając takie myślenie rodzajem schizofrenii.

Wiara a codzienne życie

Dla tych, którzy uważają, że wiara i codzienne życie nie mają ze sobą nic wspólnego, Papież Franciszek mówi, że to po prostu nieprawda. Święty Ojciec podkreślił, że należymy do Pana, a nie do żadnej ziemskiej władzy. Ewangelia opowiada o faryzeuszach, którzy próbują złapać Jezusa w pułapkę. Jednak Jezus unika tej pułapki, prosząc ich o pokazanie monety. Na niej jest wizerunek Cezara, a On mówi im: „Oddajcie więc Cezarowi to, co cesarskie, a Bogu to, co boskie”.

Znaczenie słów Jezusa

Papież zauważył, że te słowa Jezusa stały się powszechne i były często błędnie interpretowane. Często są one rozumiane tak, jakby Jezus chciał oddzielić “Cezara” od “Boga”, czyli rzeczywistość ziemską od duchowej. W rzeczywistości Jezus chce pomóc nam umieścić “Cezara” i “Boga” na właściwym miejscu.

Jesteśmy Pańscy

Papież podkreślił, że człowiek należy do Boga. Oznacza to, że nie należymy do żadnej ziemskiej rzeczywistości, do żadnego “Cezara” tego świata. „Jesteśmy Pańscy i nie możemy być niewolnikami żadnej ziemskiej władzy”. Nawet jeśli na monecie jest wizerunek cesarza, kluczem jest pamiętanie, że nasze życie jest oznaczone wizerunkiem Boga.

Pytania do refleksji

  1. Czy pamiętamy, że należymy do Pana, czy pozwalamy sobie kształtować przez logikę świata i czynić pracę, politykę i pieniądze naszymi idolami?
  2. Na monecie tego świata jest wizerunek Cezara, ale jaki wizerunek nosisz w sobie? Czyj jest wizerunek twojego życia?
  3. Czy zdajemy sobie sprawę z naszej godności i godności każdego człowieka?
Podobne wiadomości

Popularne tematy