wtorek, 28 maja, 2024
Strona głównaReligiaApel o uwolnienie zakładników i dostarczenie pomocy humanitarnej do Strefy Gazy

Apel o uwolnienie zakładników i dostarczenie pomocy humanitarnej do Strefy Gazy

Odnawiany apel o uwolnienie zakładników

Papież Franciszek odnowił swój apel o uwolnienie izraelskich zakładników i dostarczenie pomocy humanitarnej do Strefy Gazy. Podczas Środowej Audiencji Ogólnej na Placu Świętego Piotra, skierował się do pielgrzymów mówiąc po włosku: “Zachęcam do uwolnienia zakładników i wpuszczenia pomocy humanitarnej do Gazy”. Papież wyraził również swoje zaniepokojenie sytuacją w Palestynie i Izraelu, apelując o uwolnienie izraelskich zakładników w rękach Hamasu.

“Zawsze myślę o poważnej sytuacji w Palestynie i Izraelu: zachęcam do uwolnienia zakładników i wpuszczenia pomocy humanitarnej do Gazy.”

Modlitwa o pokój

Papież kontynuował, mówiąc, że modli się “za tych, którzy cierpią i ma nadzieję na drogi pokoju na Bliskim Wschodzie, w dręczącej Ukrainie i innych regionach zranionych przez wojnę”. Zachęcił również wiernych do przyłączenia się do nadchodzącego Dnia Modlitwy, Postu i Pokuty za Pokój na świecie.

“Przypominam wszystkim, że pojutrze, w piątek 27 października, przeżyjemy dzień postu, modlitwy i pokuty. O godzinie 18:00, w Bazylice Świętego Piotra, zgromadzimy się, aby błagać o pokój na świecie.”

Eskalacja wojny

Przywódcy światowi wyrazili zamiar podjęcia działań w celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu się konfliktu, prawie trzy tygodnie po ataku bojowników Hamasu na południowe społeczności izraelskie, w wyniku którego zginęło ponad 1 400 osób, w większości cywilów. W odwetowych atakach Izraela na infrastrukturę Hamasu w Strefie Gazy zginęło ponad 5 700 palestyńskich cywilów, w tym około 2 300 nieletnich.

Niedawne apele

Podczas niedzielnej modlitwy Anioł Pański, Papież wyraził swoje zaniepokojenie i smutek z powodu kryzysu, podkreślając, że modli się i jest blisko wszystkich dotkniętych. Wyraził również smutek z powodu bombardowań anglikańskiego szpitala i greckiej parafii prawosławnej, które zostały niedawno zaatakowane.

“Odnowię mój apel o otwarcie przestrzeni, aby pomoc humanitarna mogła nadal docierać i aby zakładnicy byli uwolnieni. Wojna, jakakolwiek wojna na świecie – myślę także o męczenniczej Ukrainie, to porażka. Wojna zawsze jest porażką, jest zniszczeniem ludzkiej braterstwa. Bracia, przestańcie! Przestańcie!”

Podobne wiadomości

Popularne tematy