wtorek, 28 maja, 2024
Strona głównaPolskaZmieniające się podejście do religii w szkołach Wrocławia

Zmieniające się podejście do religii w szkołach Wrocławia

Wzrost liczby uczniów rezygnujących z katechezy

We Wrocławiu zaobserwowano znaczący wzrost liczby uczniów szkół średnich rezygnujących z katechezy. W bieżącym roku szkolnym zaledwie 15,19% uczniów zdecydowało się uczestniczyć w lekcjach religii, co jest spadkiem w porównaniu z poprzednim rokiem, kiedy to było to 18,5%.

Główne przyczyny rezygnacji

Choć przyczyny rezygnacji są różnorodne, ks. Rafał Kowalski, rzecznik prasowy Archidiecezji Wrocławskiej, wskazuje na presję społeczną jako jeden z głównych czynników. Młodzież uczęszczająca na katechezę często doświadcza nacisków ze strony rówieśników, co prowadzi do rezygnacji. Inne czynniki to nadszarpnięty wizerunek kościoła oraz umieszczanie lekcji religii na początku lub końcu dnia szkolnego.

Sytuacja w szkołach podstawowych

W szkołach podstawowych we Wrocławiu 62,5% uczniów uczęszcza na lekcje religii. Chociaż jest to spadek w porównaniu z poprzednim rokiem, różnica jest niewielka. W tym przypadku to rodzice decydują o uczestnictwie ich dzieci w katechezie.

Nowe regulacje dotyczące etyki

W odpowiedzi na spadek liczby uczniów uczęszczających na religię, od 1 września 2023 roku uczniowie klas czwartych szkół podstawowych i klas pierwszych szkół średnich będą mieli obowiązek uczęszczania na etykę, jeśli zrezygnują z religii. Docelowo od 2027 roku etyka będzie obowiązkowa dla wszystkich uczniów.

Finansowanie lekcji religii

Na ostatniej sesji rady miasta radni Wrocławia przegłosowali apel o zaprzestanie finansowania lekcji religii z budżetu miasta. Zamiast tego proponują, aby katecheza była finansowana z budżetu państwa. Koszty związane z organizacją lekcji religii rosną, mimo że coraz mniej uczniów decyduje się na uczestnictwo w tych zajęciach.

Podobne wiadomości

Popularne tematy