sobota, 1 czerwca, 2024
Strona głównaReligiaPapież wzywa nas, by nie być obojętnym na tragedie migrantów

Papież wzywa nas, by nie być obojętnym na tragedie migrantów

Tragedia na Morzu Śródziemnym

Po kolejnej tragedii migrantów na Morzu Śródziemnym, Papież Franciszek wyraził swoje smutek i wezwał wszystkich ludzi dobrej woli, by nie pozostawali obojętni wobec ciągłych śmierci migrantów podczas niebezpiecznych przepraw morskich i podróży pełnych nadziei.

“Z smutkiem dowiedziałem się o wiadomości o katastrofie statku z migrantami na Morzu Śródziemnym. Nie pozostawajmy obojętni wobec tych tragedii i módlmy się za ofiary i ich rodziny.” – napisał Papież Franciszek na Twitterze.

Kolejna tragedia u wybrzeży Włoch

W czwartek, 10 sierpnia, doszło do zatonięcia kolejnej łodzi z migrantami u wybrzeży Włoch. W wyniku tej tragedii zginęło 41 osób, które próbowały dostać się z Sfax w Tunezji do Włoch. Czterech ocalałych zostało uratowanych przez maltański statek towarowy i przetransportowanych do Lampedusa przez włoską straż przybrzeżną.

Wzrost liczby migrantów

Według włoskich władz, w tym roku do Włoch dotarło ponad 90 000 osób po przekroczeniu Morza Śródziemnego. Jest to ponad dwukrotnie więcej w porównaniu z tym samym okresem w zeszłym roku. Uciekają oni przed konfliktami w krajach takich jak Sudan i Etiopia, niebezpieczeństwem w regionach Sahelu, suszą i głodem w Rogu Afryki oraz kryzysem klimatycznym na całym kontynencie afrykańskim.

Morze Śródziemne – największy cmentarz Europy

Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji informuje, że przeprawa przez Morze Śródziemne to jedna z najbardziej niebezpiecznych tras dla migrantów na świecie. Szacuje się, że od 2014 roku prawie 28 000 osób zaginęło próbując przekroczyć morze. Papież Franciszek, który opisał Morze Śródziemne jako największy cmentarz Europy, wielokrotnie apelował do liderów i decydentów politycznych o ochronę życia i godności naszych braci i sióstr w drodze.

Spotkanie na Morzu Śródziemnym w Marsylii

22-23 września Papież uda się do francuskiego miasta Marsylia, aby wziąć udział w “Spotkaniach Śródziemnomorskich”, zorganizowanych przez Konferencję Biskupów Włoskich. Celem inicjatywy jest promowanie dialogu między liderami krajów śródziemnomorskich i rozwiązanie wspólnych problemów regionu.

Podobne wiadomości

Popularne tematy