sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaReligiaUNICEF: Miliony dzieci w Nigrze zagrożone ciężkim niedożywieniem

UNICEF: Miliony dzieci w Nigrze zagrożone ciężkim niedożywieniem

W obliczu trwającego kryzysu w Republice Nigru przedstawiciel UNICEF, Stefano Savi, wydał oświadczenie, w którym opisuje, jak rosnąca niestabilność stanowi coraz większe zagrożenie dla milionów narażonych dzieci.

Rosnące niebezpieczeństwo dla dzieci

W Afryce Zachodniej i Środkowej, gdzie wskaźnik ciężkiego niedożywienia wśród dzieci jest niezwykle wysoki, niedawny zamach stanu w Nigrze dodaje ciężaru do “już katastrofalnego krajobrazu humanitarnego”. Obecnie kryzys dotknął ponad 2 miliony dzieci, które pilnie potrzebują pomocy humanitarnej.

Przed kryzysem

Przed niepokojami społecznymi i polityczną niestabilnością w Nigrze szacowano, że do 2023 roku 1,5 miliona dzieci poniżej 5 roku życia będzie niedożywionych, z czego co najmniej 430 000 dzieci cierpi na najbardziej śmiertelną formę niedożywienia.

Apel Papieża dla Nigru

W niedzielę, podczas modlitwy Anioł Pański na Placu Świętego Piotra, Papież Franciszek modlił się za ludzi z Nigru i za stabilność w regionie Sahelu. “Towarzyszę moimi modlitwami wysiłkom społeczności międzynarodowej, aby jak najszybciej znaleźć pokojowe rozwiązanie dla dobra wszystkich”, powiedział Ojciec Święty, wyrażając swoje wsparcie dla ludzi z Nigru.

Ograniczenia w dostawach pomocy humanitarnej

Tymczasem UNICEF nieustannie dostarcza pomoc humanitarną dzieciom w całym Nigrze. W lipcu do około 1 300 ośrodków zdrowia wysłano gotowe do spożycia żywność terapeutyczną (RUTF), która będzie używana do leczenia 100 000 dzieci w nadchodzących miesiącach. “Jednak to jest daleko od wystarczającego”, według pana Savi.

Zatrzymanie pomocy ratunkowej

Dalsze opóźnienia w dostawach sprzętu medycznego do Nigru i ich narażenie na warunki atmosferyczne stawiają miliony życia w niebezpieczeństwie. Pan Savi stwierdził: “Te środki ratunkowe do leczenia niedożywienia i szczepień ryzykują utratę skuteczności dla dzieci, którym pomagamy”.

Apel UNICEF

UNICEF pilnie wzywa wszystkie strony zaangażowane w kryzys, aby zapewnić, że pracownicy humanitarni i dostawy bezpiecznie dotrą do najbardziej narażonych dzieci i rodzin. W oświadczeniu zaapelowano o “ochronę niezbędnych programów humanitarnych przed skutkami sankcji i cięć w finansowaniu”.

Podobne wiadomości

Popularne tematy