sobota, 13 kwietnia, 2024
Strona głównaReligia"Laudate Deum" - tytuł nowej adhortacji apostolskiej Papieża na temat klimatu

“Laudate Deum” – tytuł nowej adhortacji apostolskiej Papieża na temat klimatu

Papież Franciszek ujawnił tytuł swojej następnej adhortacji apostolskiej – “Laudate Deum”. Ogłosił to podczas spotkania z rektorami uniwersytetów z Ameryki Łacińskiej w Watykanie, jednocześnie ostrzegając przed kulturą marnotrawstwa.

Papież i środowisko naturalne

Podczas spotkania Ojciec Święty zwrócił uwagę na różne kwestie poruszone przez edukatorów, w tym zmiany klimatyczne, migracje i kulturę marnotrawstwa. Papież podkreślił szkodliwość “kultury odrzutu lub kultury porzucenia”, która prowadzi do niewłaściwego wykorzystania zasobów naturalnych.

Prawidłowe korzystanie z natury

Franciszek opisał kulturę marnotrawstwa z ludzkiego punktu widzenia, wskazując na brak edukacji w zakresie ponownego wykorzystania rzeczy. Podkreślił pilną potrzebę powrotu do właściwego korzystania z natury, zachęcając do dialogu z nią.

Rola uniwersytetów

Papież wezwał uniwersytety do tworzenia sieci świadomości i podkreślił znaczenie “organizowania nadziei”. Zwrócił uwagę na integralną ekologię i prawo młodzieży do zrównoważonego kosmosu oraz prawo do nadziei.

Natura dla wszystkich

Franciszek odniósł się do “kultury regeneracyjnej”, identyfikując ją jako owoc kryzysu ekonomicznego, który nie zawsze służy rozwojowi najbardziej potrzebujących.

“Laudate Deum” – nadchodząca adhortacja apostolska

Papież ogłosił, że jego następna adhortacja apostolska nosić będzie tytuł “Laudate Deum” i zostanie opublikowana w święto św. Franciszka z Asyżu, 4 października.

Degradacja ludzka i środowiskowa

Ojciec Święty potępił proces degradacji, jakiemu ulega ludzkość, wskazując na nierówności i brak dostępu do podstawowych potrzeb.

Polityka jako najszlachetniejsze powołanie

W obliczu tej sytuacji Papież wezwał rektorów uniwersytetów do promowania edukacji w wartościach humanistycznych i braterskim dialogu.

Odpowiedź ludzka i chrześcijańska na kryzys migracyjny

Papież odniósł się również do obecnego kryzysu migracyjnego, podkreślając jego poważny charakter w Europie.

Trzy języki ludzkie: głowa, serce i ręce

Na koniec Papież przypomniał, że zadaniem uniwersytetów nie powinno być tylko “nauczanie rzeczy”, ale kształcenie młodzieży w trzech językach ludzkich: głowy, serca i rąk.

Podobne wiadomości

Popularne tematy